Jakie są rodzaje geosiatek i jakie mają zastosowanie?

Nowoczesne realizacje w budownictwie coraz częściej wymagają zastosowania materiałów geosyntetycznych o różnych parametrach i cechach. Dlatego też ich produkcja cały czas wzrasta. Przykładem może być geosiatka, która jest z powodzeniem stosowana gdy zachodzi konieczność ustabilizowania gruntu. Gdzie stosuje się geosiatki i jakie są ich rodzaje?
W jakich projektach budowlanych znajdują zastosowanie geosiatki?
Geosiatki to niezwykle przydatny materiał budowlany, który stosuje się do wzmacniania i stabilizacji gruntu. Może mieć za zadanie zabezpieczenie nasypu przy drodze lub torowisku. W ten sposób ziemia, która się tam znajduje, zostaje zabezpieczona przed obsuwaniem, co poprawia bezpieczeństwo użytkowników dróg i ich pojazdów.
Przeczytaj również: Nakrętka sześciokątna a różne rodzaje śrub: jak je łączyć efektywnie?
Jedną z firm wyspecjalizowanych w produkcji geosiatek jest BauTex Sp. z o.o.. Siatki drogowe produkowane w BauTex znajdują zastosowanie przy budowie dróg, lotnisk czy autostrad. Dodatkowo doskonale sprawdzają się również w przypadku renowacji zniszczonych nawierzchni drogowych.
Przeczytaj również: Budownictwo szkieletowe jako alternatywa dla domów murowanych
Niewątpliwą zaletą geosiatek jest ich odporność na promieniowanie UV. Można je umieszczać pod cienką warstwą gruntu, a nawet na nim, jeżeli w danym miejscu przewidywane jest zasianie trawy lub innej roślinności. W podobny sposób geosiatki używane są w ogrodnictwie miejskim.
Przeczytaj również: Zastosowanie pianek tapicerskich
Jakie są typy geosiatek?
Geosiatki występują w kilku rodzajach i każdy z nich ma odmienne przeznaczenie. Podstawowe rodzaje to:
Geosiatka typu Miragrid GX. Skonstruowana jest z poliestru i powleczona ochronną powłoką z polimerów. Charakteryzuje się wytrzymałością i zdolnością stabilizowania. Stosowana w budownictwie kolejowym i drogowym, a także do stabilizacji stert odpadów. Stabilnie lokuje się w gruncie i jest odporna na naprężenia.
Geosiatka Polgrid BX. Jest dwukierunkową siatką w postaci georusztu. Ma sztywne węzły, dzięki czemu może utrzymać kruszywa. W budownictwie wzmacnia warstwy podbudowy pod mostami, tunelami, drogami i wiaduktami. Stosowana także jako zabezpieczenie przed erozją.
Geosiatka Polgrid UX. Podobna do poprzedniego typu, ale jednokierunkowa. Sztywne węzły pozwalają na używanie jej w takich miejscach, gdzie istnieje duże działanie sił.
Geosiatki do budowy i remontów dróg. Używane są do zbrojenia powierzchni dróg, które budowane są w systemie półsztywnym lub podatnym. Najczęściej umiejscawiane są pod warstwą asfaltowo-mineralną.
Aby dokonać wyboru właściwego typu geosiatki, należy wiedzieć jaki cel chcemy osiągnąć oraz jaka jest charakterystyka danego terenu.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Piomar-Tech Mariusz Piotrowicz
62-212 Mieleszyn 62
-
Eko-Wery Marian Strzelczyk
82-500 Kwidzyn, Magazynowa 1/2 lok. 41
-
-
Wodrol Inwestycje sp. z o.o. sp. k.
55-093 Kiełczów, Wilczycka 14