Jakie są rodzaje badań diagnostycznych oka i kiedy warto je wykonać?

Przeprowadzanie regularnych badań okulistycznych to nieodłączny element profilaktyki narządu wzroku. W szczególności, jeśli odczuwamy nasilone objawy, konieczne okazuje się wykonanie rozszerzonych badań diagnostycznych. Dzięki nim nie tylko zadbamy o swój wzrok, ale również mamy szansę na wczesne rozpoznanie poważnych schorzeń i podjęcie odpowiedniego leczenia. Jakie są rodzaje badań diagnostycznych oka, na czym polegają i kto powinien je wykonać? Wyjaśniamy.
Badanie dna oka - jak przebiega i jakie choroby może wykryć?
Badanie dna oka to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, które polega na ocenie tylnego odcinka oka. Poprzedzone jest ono poszerzeniem źrenic pacjenta poprzez podanie mu specjalnych kropli. Najczęściej przeprowadzane jest za pomocą oftalmoskopu, który dodatkowo oświetla oko, a tym samym umożliwia ocenę głębokich struktur wzroku.
Na tej podstawie okulista jest w stanie odkryć:
- Uszkodzenia lub zwyrodnienia plamki żółtej,
- Zaburzenia naczyń krwionośnych,
- Zaburzenia tarcz nerwu wzrokowego,
- Odwarstwienia siatkówki.
Tego typu badanie okulistyczne powinno być realizowane profilaktycznie raz na 2-3 lata, jednak częstotliwość wizyt wzrasta z wiekiem. Poza tym kontrola zalecana jest po urazach głowy, przy nawracających bólach głowy lub, gdy pacjent cierpi na krótkowzroczność powyżej 3,5 dioptrii. Jednymi z sygnałów skłaniających do wizyty u okulisty są także zaburzenia w widzeniu kolorów, widzenie nasilonych błysków światła lub krzywiących się linii.
Kiedy należy udać się na koherentną tomografię dna oka?
Koherentna tomografia oka (OCT) to najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane badanie wzroku, które daje szansę na precyzyjne przeanalizowanie wszystkich struktur oka. Przeprowadzana jest ona z zastosowaniem specjalnego aparatu, który umożliwia dokładne uwidocznienie tkanek, a co za tym idzie, rozpoznanie chorób narządu wzroku jeszcze na bardzo wczesnym etapie rozwoju.
Badanie OCT w Centrum Mikrochirurgii Oka EVITA w Krakowie pozwala na wykrycie zmian grubości siatkówki oraz kondycji nerwu wzrokowego. Jest ono również podstawą do zdiagnozowania zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Oprócz tego badanie OCT znajduje zastosowanie podczas diagnostyki i rozwoju jaskry, a także w trakcie jej leczenia.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Pneumat Poduszki i Materace Przeciwodleżynowe Medard Senski
85-420 Bydgoszcz, Karolewska 19 lok. 15
-
Dr Ewa Gułaj ® Gabinet Medycyny Estetycznej ESTIMED
15-411 Białystok, Mławska 4 lok. U1
-
-
Ortoconcept Sp. z o. o.
54-530 Wrocław, Graniczna 89A