Jakie przyczepy nadają się do przewozu koparek?

Koparki mają wielorakie zastosowania, więc siłą rzeczy mamy też wiele modeli tych maszyn, różniących się między sobą możliwościami, gabarytami i własną masą. Chociaż są to pojazdy z własnym napędem, to przecież te z nich, które nie mają podwozia samochodowego, nie mogą poruszać się samodzielnie po naszych drogach, w szczególności zaś na dłuższych dystansach. Trzeba je na miejsce pracy przywieźć przy użyciu jakiegoś innego środka transportu.
Przyczepa przyczepie nierówna
W transporcie drogowym wykorzystuje się mnóstwo najrozmaitszych przyczep i naczep o różnej ładowności, wielkości, liczbie osi, wyposażeniu i przeznaczeniu. By nie być gołosłownym, wymieńmy tutaj przykładowo: lawety samochodowe, przyczepy reklamowe lub do przewozu łodzi, przyczepy i naczepy niskopodwoziowe zwane powszechnie „podczołgówkami”, przyczepy kryte, jedno lub wieloosiowe, przyczepy do transportu pojazdów motocyklowych, quadów i wiele, wiele innych. Oczywiście tylko niektóre z nich można wykorzystać w transportowaniu maszyn budowlanych, w szczególności do przewożenia samojezdnych koparek. Bardzo ważne jest, by przyczepa taka w tym przypadku miała własny lub dostawiany trap najazdowy, ponieważ wtedy do załadunku maszyny nie musimy angażować żadnego dźwigu. O tym, jakie mamy możliwości w wyborze przyczep nadających się do przewozu koparek, opowiadali nam specjaliści z firmy Przyczepy BOLD w Warszawie.
Czym przewozić koparkę
Niestety masa nawet najmniejszych minikoparek sięga gdzieś około 1000 kg, więc nawet tak niewielkiego sprzętu nie można przewozić na popularnych samochodowych przyczepkach jednoosiowych o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) 750 kg. Oznacza to, że do przewożenia na przyczepie najmniejszych koparek trzeba mieć co najmniej prawo jazdy kategorii B96, a dla cięższych maszyn będą tu potrzebne uprawnienia kategorii B+E lub nawet C1+E.
Wiemy więc już, że wybór odpowiedniej przyczepy do przewozu koparki powinien być poprzedzony sprawdzeniem DMC samochodu holującego oraz samej przyczepy, masy koparki, a także kategorii prawa jazdy.
O ile mniejsze koparki o wadze kilku ton można przewozić na stosunkowo lekkich przyczepach, to dla kolosów rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu ton będą już potrzebne przyczepy ciężkie albo naczepy niskopodwoziowe o bardzo dużym udźwigu. Niektórych koparek w ogóle nigdy się nigdzie nie transportuje, bo są one montowane w miejscu pracy. Tak się dzieje na przykład w odkrywkowych kopalniach węglowych.
Oczywiście zasady ekonomii wymagają, aby w każdym przypadku do przewozu koparki, czy też każdej innej maszyny budowlanej wybierać przyczepę możliwie małą, a więc i najtańszą w eksploatacji. Taki wybór to dosyć łatwe zadanie, jako że na naszym rynku mamy sporo profesjonalnych wypożyczalni przyczep różnego rodzaju.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe WIROMAG Sp. z o.o.
11-135 Rogiedle 24 B
-
Zod-Mark s.c. Zakład oznakowania drogowego Janusz Koprowski Janusz Motowidło
50-430 Wrocław, Świstackiego 30
-