Jakie materiały można ciąć przy użyciu wody?
Szczególny rodzaj obróbki, jaką jest cięcie za pomocą wody, w ostatnich czasach zyskuje na popularności. W dużej mierze jest to wynikiem uniwersalności tej metody oraz precyzji. Przy tym podczas cięcia nie wytwarza się wysoka temperatura, która mogłaby być czynnikiem niszczącym dla niektórych materiałów. Jakie są najważniejsze zalety cięcia przy użyciu wody? Jakie materiały można w ten sposób obrabiać?
Jakie są zalety cięcia wodą?
Technologia cięcia wodą, zwana Water Jet nadaje się praktycznie do każdego materiału. W zależności od jego rodzaju dobiera się prędkość i ciśnienie strumienia. Cienkie i miękkie materiały tnie się czystą wodą, natomiast grube i twarde wymagają domieszania do niej środka ściernego.
Przeczytaj również: Z czego wynika rosnąca popularność cięcia wodą?
Metoda cięcia wodą, którą do obróbki materiałów stosują takie firmy, jak Pastel.Tech, przydaje się nawet w przypadku grubych nawet do kilkuset milimetrów materiałów, trudnych do przecięcia plazmą czy laserem.
Przeczytaj również: Kiedy warto zaopatrzyć się w wykrawarkę wodną?
Technologia Water Jet jest bardzo szybkim procesem i zarazem bardzo dokładnym. Pozwala na wycinanie kilku elementów jednocześnie i daje możliwość wykonania powtarzalnych elementów. Dzięki sterowaniu cyfrowemu można za jej pomocą wykonać nawet najbardziej nietypowe projekty.
Przeczytaj również: Do obróbki jakich materiałów stosuje się metodę cięcia wodą?
Trzeba też zaznaczyć, że cięcie wodą nie generuje wysokich temperatur, co ma miejsce w przypadku obróbki za pomocą plazmy czy lasera. Dzięki temu obrabiany materiał zachowuje swoje właściwości przy wycinanych brzegach. Sama technologia jest przyjazna dla środowiska, bo podczas jej stosowania woda nie emituje do atmosfery żadnych szkodliwych oparów.
Jakie materiały można ciąć wodą?
Ciecie przy użyciu wody jest technologią z szeroką gamą zastosowań. Folia, guma, tekstylia, tworzywa sztuczne i papier prawie zawsze są cięte to metodą. Strumień wody stosowany jest do przycinania elementów wystroju wnętrz. Świetnie nadaje się do bezpiecznego obcinania płytek. Brak odprysków i uszkodzeń daje efekt w postaci idealnie przyciętej glazury.
Strumień wodny z materiałem ściernym jest przydatny do obrabiania elementów twardych. W przypadku obecności ścierniwa metoda nazywa się cięciem abrazyjnym. W tym przypadku obrabia się kamienie, terakotę, szkło, gres i metale. Jedyne przypadki, gdzie metoda nie sprawdza się, jest cięcie szkła hartowanego i drewna.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
-
Atmoservice sp. z o.o.
60-111 Poznań, Rakoniewicka 18