Jakie kwalifikacje powinien posiadać zawodowy ochroniarz?

Choć praca zawodowego ochroniarza na pierwszy rzut oka nie wydaje się skomplikowana, w rzeczywistości wymaga spełnienia wielu warunków, a także posiadania odpowiedniego przygotowania w tym zakresie. Ochroniarze muszą na co dzień mierzyć się z wieloma potencjalnymi niebezpieczeństwami, dlatego każdy kandydat powinien mieć umiejętności pozwalające na zadbanie nie tylko o bezpieczeństwo chronionych osób i mienia, ale również o własne.
Czy każdy może zostać ochroniarzem?
Praca w ochronie wymaga od potencjalnych kandydatów posiadania odpowiednich cech, a także predyspozycji i umiejętności. Do podstawowych wymagań należy ukończenie 21 roku życia oraz ukończone co najmniej gimnazjum. W Polsce o posadę zawodowego ochroniarza mogą starać się nie tylko osoby posiadające polskie obywatelstwo, ale również te pochodzące z każdego kraju Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich EFTA.
Ważna jest również jasna sytuacja prawna, ponieważ ochroniarzem nie może zostać osoba, która w przeszłości została skazana prawomocnie za przestępstwo umyślne lub wobec której aktualnie toczy się takie postępowanie. Kariery w ochronie nie zrobią również osoby mające nieuregulowaną sytuację prawną i podlegają innym w kwestii podejmowania czynności prawnych, np. osoby ubezwłasnowolnione.
Finalnie każdy kandydat na ochroniarza musi być osobą o dobrej i potwierdzonej przez specjalistów sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej, ponieważ zawód ten często wymaga od człowieka wykazania się szybkim myśleniem oraz umiejętnością zachowania spokoju w sytuacjach kryzysowych. Bez wątpienia ochroniarze powinni również móc pochwalić się zdolnością sprawnego zatrzymania osób podejrzanych i zagrażających ochranianym osobom lub mieniu.
Czy zawodowi ochroniarze muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje?
W zależności od charakteru podejmowanego stanowiska przyszli ochroniarze muszą najpierw ukończyć wymagany kurs, studia lub inne rodzaje szkoleń prowadzone przez certyfikowane placówki, takie jak Centrum Szkoleniowe SCAT. Dopiero osoby mogące pochwalić się oficjalnymi dyplomami ukończenia obowiązkowych etapów edukacji mogą ubiegać się o wpisanie na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej.
Każdy kandydat na stanowisko ochroniarza zawodowego musi również przejść odpowiednie przygotowanie teoretyczne i praktyczne obejmujące szkolenie samoobrony, strzelectwa, a także technik interwencyjnych oraz znajomości prawa z zakresu ochrony osób i mienia. Ten element wyszkolenia ochroniarza jest niezwykle istotny, ponieważ osoby te często są zmuszane do użycia obrony bezpośredniej, jednocześnie kontrolując sytuację, tak aby nie wykroczyć poza ramy swoich kompetencji.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
IDN WIEDZA Instytut Doskonalenia Zawodowego Jolanta Nowak
40-164 Katowice, Ordona 7 lok. 15
-
Kotek Przedszkole Niepubliczne i Żłobek
83-330 Borkowo, Karlikowska 6
-
-
Promyk Niepubliczne placówki oświatowe Helena Grzywacz
70-506 Szczecin, płk. Starzyńskiego 3-4