Jakie działanie w saunach ma podczerwień?
Wzmocnienie odporności, poprawa krążenia krwi i limfy, przyspieszona przemiana materii i usuwanie nagromadzonych w organizmie toksyn to tylko niektóre z korzyści, jakie przynosi pobyt w saunie. Obecnie oprócz tradycyjnych saun fińskich coraz większym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne rozwiązania, wykorzystujące promieniowanie podczerwone. Przyjrzyjmy się bliżej działaniu saun IR oraz ich zaletom.
Jak działa sauna IR?
Podczas gdy w saunach fińskich źródłem energii cieplnej są klasyczne piece, w saunie IR (czyli w saunie infrared) ciepło pochodzi z promienników na podczerwień. Użycie promienników sprawia, że ogrzewane jest bezpośrednio ciało osoby znajdującej się w pomieszczeniu, a nie powietrze. W rezultacie w saunie na podczerwień panuje temperatura w granicach 50-60oC, a więc zdecydowanie niższa, niż w saunach typu skandynawskiego, gdzie temperatury dochodzą nawet 120oC. Względnie łagodne warunki w saunie IR sprawiają, że z sesji może bezpiecznie korzystać niemal każdy.
Przeczytaj również: Czy sauna na podczerwień jest bezpieczna?
Jak saunowanie wpływa na organizm?
Ciepło emitowane przez promienniki IR wnika głęboko w skórę, co daje wrażenie ogrzewania ciała od środka. Użytkownik sauny na podczerwień intensywnie poci się, tak samo jak w przypadku korzystania z sauny fińskiej. Podobne są też rezultaty saunowania, wśród których należy wymienić zwiększenie wydolności układów krążenia i immunologicznego, lepsze ukrwienie narządów wewnętrznych i poprawę kondycji skóry. Nieco inne są natomiast bezpośrednie efekty pobytu w saunach obu typów.
Przeczytaj również: Drzwi jako ważny element sauny
Miłośnicy saunowania cenią sobie kąpiele ciepło-zimne nie tylko za ich długotrwałe efekty, ale też za odczucia podczas i bezpośrednio po pobycie w saunie. Wrażenia te są niewątpliwie inne w przypadku saun fińskich i infrared – opowiada nasz rozmówca z firmy Carpenter. Poczuciu rozluźnienia po pobycie w saunie suchej może towarzyszyć zmęczenie, a nawet wyczerpanie, dlatego saunowanie „po fińsku” zalecane jest wieczorem, przed nocnym odpoczynkiem. Natomiast pobyt w saunie IR ma działanie wręcz odwrotne, gdyż pobudza organizm lepiej niż poranna kawa. Sesja w saunie na podczerwień jest więc świetnym pomysłem na dobry początek dnia.
Warto wiedzieć, że korzystanie z sauny wpływa pozytywnie nie tylko na kondycję ciała, ale też ducha. Ciepło rozluźnia i sprzyja relaksowi, zaś w przypadku saun IR z promiennikami kwarcowymi dochodzi do jeszcze jednego ciekawego zjawiska. Emitowana przez nie energia działa podobnie do promieniowania słonecznego i pobudza produkcję witaminy D. Toteż pobyty w saunie na podczerwień są szczególnie polecane osobom zmagającym się ze stanami depresyjnymi w okresie jesienno-zimowym, kiedy tak bardzo brakuje nam słońca.
Przeczytaj również: Rola i znaczenie strefy schładzania w SPA
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Klinika Pediatryczna Zdrowe Dziecko
05-800 Pruszków, al. Armii Krajowej 34
-
Bio-Test
05-300 Mińsk Mazowiecki, Warszawska 196 lok. 8
-