Jakie certyfikaty i dopuszczenia muszą posiadać kurki kulowe?

Zawory kulowe są powszechnie stosowanymi elementami instalacji wodociągowych i gazowych. W zależności od swoich parametrów są wykorzystywane zarówno w infrastrukturze przesyłowej, jak i w systemach rurociągów przemysłowych czy w budownictwie. Występują w odmianach różniących się charakterystyką – od średnicy przewodu, przez rodzaj przyłącza, aż po materiał, z którego je wykonano. Wszystkie używane zawory muszą jednak mieć odpowiednie certyfikaty.
Zawory kulowe
Zawory kulowe są wykorzystywane do blokowania przepływu w instalacjach wodnych i gazowych. Są produkowane w wielu różnych średnicach przewodów i zakresach dopuszczalnego ciśnienia nominalnego, które może panować w rurociągach, do jakich są przeznaczone. W przypadku systemów, które pracują z małym ciśnieniem, kurki kulowe mogą być wytwarzane z króćcami gwintowanymi, zaś te dedykowane do średnich i wysokich ciśnień są wyposażane w kołnierze umożliwiające łączenie z elementami rurociągu przy pomocy śrub.
Zawory kulowe działają dzięki możliwości obrotu umieszczonej w świetle rury kuli. Jest ona wykonana w taki sposób, że znajduje się w niej otwór o średnicy równej średnicy rury lub nieco mniejszej. Po obrocie o kąt 90° zawór kulowy umożliwia pełny lub nieznacznie ograniczony przepływ. W pozycji wyjściowej blokuje on przepływ całkowicie – tłumaczy specjalista z firmy Krotos, która zajmuje się produkcją zaworów kulowych.
Zawory kulowe sprawdzają się we wszystkich instalacjach niezależnie od ich rodzaju ze względu na swoją niską awaryjność i niezawodność działania. W przypadku modeli, które są w pełni rozbieralne, dodatkową zaletą jest możliwość okresowej wymiany uszczelnień i sprawnej pracy urządzenia przez odpowiednio dłuższy czas.
Deklaracja zgodności CE
Wszystkie elementy przeznaczone do wykorzystania w instalacjach wodnych lub gazowych muszą być wyposażone w odpowiednie dokumenty, które potwierdzają ich zgodność z obowiązującymi przepisami. Dokumenty tego rodzaju są wystawiane wyłączenie przez uprawnione jednostki badawcze, które są certyfikowane do wykonywania określonego typu czynności.
W związku z wprowadzeniem jednolitego europejskiego systemu certyfikowania produktów podstawowym dokumentem wymaganym na rynku UE jest znak „CE”. Jest on umieszczany na produktach i potwierdza, że mają one Deklarację Zgodności, a tym samym spełniają wymagania dotyczące zharmonizowanych norm europejskich.
W przypadku zaworów kulowych kluczowa jest zgodność z tzw. dyrektywą ciśnieniową, czyli Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/68/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstwa państw członkowskich odnoszącego się do udostępniania na rynku urządzeń ciśnieniowych.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
Prokonbud Projektowanie Konstrukcji Budowlanych Bogumił Duraj
04-284 Warszawa, Liwiecka 11 lok. 24
-
Rox sp. z o.o.
05-800 Pruszków, Staszica 1