Jakich dokumentów może żądać notariusz przy zakupie mieszkania?

Zakup nieruchomości najczęściej wiąże się z dużymi emocjami – tym bardziej wtedy, kiedy nabywa się swoje pierwsze mieszkanie. Niestety w tym ogromnym poruszeniu trzeba znaleźć chwilę na uspokojenie myśli i na skompletowanie niezbędnych dokumentów, których może zażądać notariusz podczas sporządzania aktu notarialnego. O jakie dokładnie dokumenty chodzi? Dowiesz się tego dzięki naszemu dzisiejszemu wpisowi.
Które dokumenty są niezbędne podczas spisywania aktu notarialnego dotyczącego sprzedaży i zakupu nieruchomości?
Wymienić można kilka dokumentów, które, niezależnie od tego, jakiego rodzaju nieruchomości dotyczy transakcja, są wymagane przez notariuszy. Mowa o trzech podstawowych dokumentach. Choć tylko jeden z nich dotyczy Ciebie jako kupującego mieszkanie, warto wiedzieć o wszystkich, które są niezbędne do sporządzenia aktu notarialnego. Przy zakupie i jednoczesnej sprzedaży mieszkania przedstawiciel kancelarii notarialnej z pewnością zażąda od stron (bądź jedynie jednej ze stron umowy):
Przeczytaj również: Kiedy warto, a kiedy trzeba sporządzić akt notarialny?
- tytułu prawnego nabycia nieruchomości,
- odpisu z księgi wieczystej,
- ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość.
Pamiętaj jednak o tym, że bardzo często to tylko wybrane z dokumentów, które są potrzebne do sporządzenia umowy kupna i sprzedaży w formie aktu notarialnego. Notariusz może zażądać dodatkowych dokumentów, a strony umowy muszą je mu dostarczyć, by przeprowadzana pomiędzy nimi transakcja przyjęła oczekiwaną moc prawną.
Przeczytaj również: Czy darowizna wymaga sporządzenia aktu notarialnego?
Jakie dokumenty musi dostarczyć notariuszowi osoba kupująca mieszkanie?
Warto przy tym dodać, że Ty, jako osoba nabywająca nieruchomość, nie masz zbyt wielu dokumentów do przygotowania. Zdecydowanie więcej obowiązków w tym zakresie ma strona sprzedająca mieszkanie. Na przykład deweloperzy proszeni są przez notariuszy o przygotowanie między innymi takich dokumentów jak: wypis i wyrys z rejestru gruntów, plany wszystkich kondygnacji budynku według inwentaryzacji powykonawczej, aktualny odpis z KRS oraz zaświadczenie o samodzielności lokali.
Przeczytaj również: Znaczenie notariusza w transakcjach kupna/sprzedaży nieruchomości
Jeżeli planujesz kupić mieszkanie, finansując ten cel ze środków pozyskanych od banku w ramach kredytu hipotecznego, przedstawiciel kancelarii notarialnej z pewnością poprosi Cię o dostarczenie mu zaświadczenia o udzielonym kredycie. Poza tym warto przygotować umowę kredytową. Będziesz też potrzebować dokumentu potwierdzającego tożsamość – o czym wspominaliśmy już na początku tego artykułu. Może to być dowód osobisty lub paszport. Niezbędne będzie również podanie notariuszowi nr PESEL.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana