Jaką przewagę mają domy szkieletowe nad murowanymi?

Spis treści
- Domy szkieletowe – charakterystyka
- Dlaczego warto zdecydować się na budowę domu szkieletowego?
- Inne zalety domów drewnianych
Długi i żmudny proces budowy domu murowanego, a także coraz wyższe koszty materiałów sprawiają, że inwestorzy poszukują nowych rozwiązań. Ciekawą alternatywą dla obiektów budowanych w tradycyjnej technologii są domy szkieletowe. Czym wyróżniają się te konstrukcje i jakie mają zalety? Odpowiadamy w artykule.
Domy szkieletowe – charakterystyka
Cechą wyróżniającą domów szkieletowych, jak wskazuje nazwa, jest sposób ich budowy, oparty na tzw. szkielecie. Pierwszy etap to budowa fundamentu, który ze względu na lekką konstrukcję domu drewnianego, może być nawet wykonany z metalu (co pozwala na łatwą relokację budowli). Surowcem, z którego powstaje większość elementów budynku jest z reguły impregnowany świerk skandynawski o doskonałych parametrach wytrzymałościowych. Do pozostałych materiałów wykorzystywanych do budowy i wykończenia domków szkieletowych zalicza się:
Przeczytaj również: Budownictwo szkieletowe jako alternatywa dla domów murowanych
-
płyty OSB do usztywniania ścian;
-
deski elewacyjne;
-
blachodachówki;
-
boazerię i ceramikę;
-
wełnę mineralną;
-
folię paroizolacyjną.
Budową domów letniskowych i całorocznych z drewna na terenie Pomorza zajmuje się firma Marszałek.
Dlaczego warto zdecydować się na budowę domu szkieletowego?
Budowa domu murowanego, z uwagi na wstrzymanie większości prac podczas zimy i czas potrzebny do wiązania betonu, zwykle nie może trwać tak krótko, jakby życzyli sobie tego inwestorzy. Cały proces wnoszenia takiego obiektu zajmuje około 2 lat. Dla osób, którym zależy na skróceniu tego czasu do minimum, świetnym rozwiązaniem będzie wybór domu szkieletowego. W tym przypadku średni czas realizacji to zaledwie 3 miesiące. To jednak nie jedyny argument, dla którego warto rozważyć budowę domu z drewna, zamiast murowanego. Przewagą tego pierwszego są również stosunkowo niskie koszty budowy i wysoka termoizolacyjność konstrukcji. Dodatkową korzyścią jest stylowy i oryginalny wygląd domu z drewna.
Przeczytaj również: Domy drewniane kontra murowane
Inne zalety domów drewnianych
Oprócz powyższych, warto również zwrócić uwagę na zalety samego surowca potrzebnego do wykonania domów szkieletowych. Drewno, bo o nim mowa, charakteryzuje się niską bezwładnością cieplną. Oznacza to, że budowla z takiego materiału będzie się szybko nagrzewać i wolno oddawać ciepło podczas mroźnych dni. Drewno zapewnia też przyjemny mikroklimat we wnętrzach i sprawia, że domownicy czują się w nich przytulnie i komfortowo. Co może być zaskakujące dla niektórych – domy wykonywane z takiego surowca mogą być ognioodporne, za sprawą specjalistycznych impregnatów i zastosowania odpowiedniej technologii.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Inteligentny Dom Seweryn Szewczyk
58-500 Jelenia Góra, Wyczółkowskiego 62 lok. 5
-
ATP Hydroizolacje Tomasz Przyborowski
05-091 Ząbki, Krucza 5
-
-
Roofer Sp. z o.o.
52-019 Wrocław, Brochowska 23