Jak zorganizować transport kruszyw?

Profesjonalnie przeprowadzane prace budowlane wymagają stosowania odpowiednio dobranych materiałów. Dlatego też na placach budowy często można spotkać różnego rodzaju kruszywa. Całkowite zużycie danego materiału zwykle wiąże się z koniecznością jego zakupu oraz przywozu. W takiej sytuacji trzeba pomyśleć o odpowiedniej organizacji transportu kruszywa. Nie wahaj się i już dziś sprawdź, w jaki sposób odbywa się przewóz zamówionego surowca.
Kruszywa budowlane – definicja oraz charakterystyka
Kruszywami budowlanymi najczęściej nazywa się różnego rodzaju materiały sypkie znajdujące zastosowanie w budownictwie. Wspomniane surowce mogą mieć różne pochodzenie. Naturalne produkty, takie jak żwir, tłuczeń, żużel czy piasek pozyskuje się z dna rzeki i innych zbiorników wodnych lub z kamieniołomów. Natomiast sztuczne kruszywo budowlane najczęściej pochodzi z odzyskanego betonu oraz różnego rodzaju odpadów przemysłowych. Otrzymany w ten sposób gruz ceglany i betonowy zazwyczaj w późniejszym czasie poddaje się mechanicznemu przetworzeniu oraz uszlachetnieniu.
Przeczytaj również: Metody badań właściwości kruszyw drogowych
Kruszywa budowlane odznaczają się uniwersalnością zastosowania. Za ich pomocą można na przykład stworzyć podkład pod kostkę brukową albo utwardzić drogę w okresie zimowym. Świetnie sprawdzają się one również jako składnik „suchego betonu”, z którego wykonuje się m.in. podłogi posadowione bezpośrednio na gruncie.
Transport kruszyw w praktyce
Transport kruszyw budowlanych przeprowadza się zazwyczaj przy użyciu odpowiednio przystosowanych do tego celu samochodów ciężarowych albo pojazdów z dołączonymi naczepami. Modele samowyładowcze pozwalają na wysypanie produktu w danym miejscu.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami omawiany materiał powinien być przewożony w szczelnie zamkniętych skrzyniach ładunkowych zasłoniętych od góry. Auta transportowe mogą zostać wypełnione surowcem tylko do określonego poziomu. Nie można przekroczyć dopuszczalnej ładowności pojazdu.
Jak wskazują specjaliści z takich firm, jak GIPS-POL, kierowcy obsługujący samochody przeznaczone do transportu kruszyw muszą dysponować odpowiednimi kwalifikacjami oraz doświadczeniem zawodowym. Auta wykorzystywane do przewozu powinny być poddawane regularnym przeglądom technicznym. Wykryte w ich trakcie ewentualne usterki należy niezwłocznie usunąć.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Max-Oil s.c. Oleje Filtry Smary
58-500 Jelenia Góra, Chrobrego 5b
-
Stolar Krosna malarskie blejtramy podobrazia
62-095 Rakownia, Goślińska 2
-
-
Waldemar Boleń Zakład urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego
25-346 Kielce, Zagórska 95