Jak znaleźć dom po opuszczeniu ośrodka opiekuńczo-wychowawczego?

Wejście młodzieży w dorosłość to jeden z trudniejszych etapów w ich życiu. Jeszcze bardziej utrudnione zadanie mają osoby opuszczające ośrodki opiekuńczo-wychowawcze. Zostają one rzucone na głęboką wodę i z dnia na dzień muszą się w pełni usamodzielnić. Jednak czy rzeczywiście jest to aż tak trudne? Dowiedz się, jak wejść w dorosłość, opuszczając dom dziecka.
Dom to podstawa
Jedno z pierwszych i kluczowych pytań osób opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze jest “Gdzie ja teraz będę mieszkać?”. Wraz z przekroczeniem progu domu dziecka traci się dotychczasowy dach nad głową i trzeba zorganizować sobie swój własny kąt. Jak to zrobić? Jedną z możliwości jest zwrócenie się o pomoc do rodziny czy bliskich. Niestety w wielu przypadkach skutkuje to niepowodzeniem i jedynym wyjściem pozostaje działanie na własną rękę.
Nie masz, do kogo zwrócić się o pomoc i pozostajesz bez dachu nad głową? Rozwiązaniem jest fundacja Ich Dom, która z pewnością ułatwi Ci start w dorosłym życiu. Wraz ze wsparciem fundacji możesz ubiegać się o swoje pierwsze mieszkanie i uzyskać niezbędne wskazówki na temat tego, co robić dalej.
Twoje pierwsze mieszkanie – co i jak?
Opuszczenie ośrodka opiekuńczo-wychowawczego to naprawdę duży krok naprzód, który jest niezwykle trudnym momentem szczególnie dla młodych osób. Mimo wszystko usamodzielnienie się i rozpoczęcie dorosłego życia to nie tylko wiele obowiązków, ale również początek wspaniałej przygody. Od teraz to Ty decydujesz o swoim losie.
Szukając pierwszego miejsca, w którym możesz się ulokować, zwróć uwagę na kilka kluczowych aspektów. Przede wszystkim cena. Wychodząc z domu dziecka, zapewne nie masz jeszcze wystarczających środków na zakup własnego mieszkania. Dlatego szukaj atrakcyjnych ofert na wynajem, za które będziesz w stanie zapłacić.
Oprócz kosztów mieszkania, istotna jest również lokalizacja. Zastanów się, co chcesz robić dalej. Praca, studia? Poszukaj mieszkania w możliwie jak najbliższej lokalizacji od tych właśnie placówek, gdzie dojazd nie będzie sprawiał większych problemów.
Pamiętaj jednak, żeby nie dać się oszukać. Nie każdy sprzedawca jest godny zaufania i czasami mogą zdarzyć się osoby, które niekoniecznie będą miały dobre intencje. Jeśli umowa, którą zawierasz, nie jest przez Ciebie do końca zrozumiała, nie podpisuj jej od razu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji skonsultuj się z kimś zaufanym, kto zna się na rzeczy i wyjaśni Ci wszelkie nieścisłości. W ten sposób nie dasz się naciągnąć na dodatkowe koszty i niekorzystne warunki umowy.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Rzeczoznawca Majątkowy Rafał Krschka, Wycena Nieruchomości
33-300 Nowy Sącz, Wazów 8
-
Logo Expert Regionalna Agencja Patentowa Andrzej Fus
30-045 Kraków, Królewska 61
-
Agnieszka Suskiewicz Kancelaria Prawno-Patentowa Radca Prawny
42-202 Częstochowa, gen. Zajączka 11 lok. 1