Jak zbudowane są krążki filtracyjne?

Większość procesów technologicznych stosowanych w przemyśle wymaga wykorzystywania materiałów o ściśle określonych parametrach, z których najistotniejszym okazuje się właściwa czystość używanych surowców lub substancji pomocniczych. Pozbycie się ciał obcych będzie ważne zarówno w przypadku ciał stałych np. materiałów sypkich, jak i gazów oraz cieczy. Zmusza to do skorzystania z odpowiednich technologii oczyszczania – przede wszystkim filtrów.
Co warto wiedzieć o materiałach filtracyjnych?
Usuwanie zanieczyszczeń może być prowadzone różnymi metodami, jednak do najbardziej efektywnych należy filtracja mechaniczna. Polega na wychwytywaniu cząsteczek, które mają większe rozmiary niż otwory zastosowanego materiału – szczeliny, pory lub oczka. Dzięki nim ciała obce mogą być zatrzymywane na powierzchni filtra, a oczyszczania substancja tzw. filtrat przedostaje się dalej. Wśród szczególnie dobrze sprawdzających się materiałów są różnego rodzaju tkaniny techniczne, które za sprawą odpowiedniego ułożenia przędzy oferują wysoką wytrzymałość, dobry stosunek obszaru pustego, przez który przedostaje się filtrat do powierzchni włókien, a także elastyczność oraz niewielką masę. Do mocnych stron tkanin filtracyjnych należy wytrzymałość przędzy zrobionej ze specjalnie dobranego tworzywa sztucznego m.in. polipropylenu, polietylenu, teflonu czy poliamidu na warunki zewnętrzne oraz konkretne chemikalia. Zaletą tkanin jest również możliwość nadawania im różnej formy. Mogą z nich powstawać zarówno duże filtry workowe do niektórych materiałów sypkich czy wyłapywania zanieczyszczeń z powietrza lub innych gazów, jak i niewielkie filtry oleju lub paliwa stosowane w pojazdach. Spore znaczenie ma też kształt, jaki można im nadać – powstają z nich np. filtry płytowe, kasetowe z plisowanym materiałem, ale też krążki filtracyjne. Dzięki specyficznej geometrii można więc uzyskać idealną w danym przypadku powierzchnię oraz ułatwić przygotowanie całego układu do pracy.
Co jest szczególnie ważne w przypadku krążków filtracyjnych?
Krążki filtracyjne oferowane m.in. przez firmę SEFAR mogą składać się z jednej lub większej ilości warstw tkaniny, w zależności od cech procesu, w jakim mają być zastosowane. Ze względu na kształt, jaki przybierają, szczególnie ważne jest jednak wykończenie ich krawędzi, które muszą dobrze przylegać do elementu mocującego, a przy tym zachować wysoką wytrzymałość i być odporne na strzępienie. Dla zagwarantowania odpowiedniego poziomu wykonania stosuje się zaawansowane technologie cięcia – w grę może wchodzić cięcie laserowe i ultradźwiękowe, a także sztancowanie ultradźwiękowe, co pozwala na częściowe stopienie końców włókien na ich krawędziach, wzmacnia wytrzymałość oraz zapobiega rozplataniu się tkaniny.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Lester-Met Obróbka metalu Gięcie blach Lakierowanie proszkowe
85-862 Bydgoszcz, Petersona 4D
-
-
Strażak Zabezpieczenia przeciwpożarowe Piotr Żmuda, Robert Jabłoński
01-494 Warszawa, Piastów Śląskich 63
-
Renata Koza Wytwarzanie Opakowań Foliowych
97-500 Radomsko, Tuwima 8