Jak uzyskać zezwolenie na pracę dla cudzoziemca?
Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca jest dokumentem uprawniającym go do podjęcia legalnej pracy w Polsce. Aby zdobyć zatrudnienie, musi on mieć również ważną wizę bądź zezwolenie na pobyt czasowy pozwalający mu przebywać na terenie Polski. Przy uzyskiwaniu pozwolenia należy uzbroić się w cierpliwość – wydanie decyzji może potrwać nawet 6 miesięcy od daty złożenia kompletnego i prawidłowego wniosku. Na co warto zwrócić uwagę?
Zezwolenie na pracę typu A
Na początku warto zaznaczyć, że zezwolenie na pracę jest wymagane zarówno w przypadku pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, jak i umowy cywilnoprawnej. Dokument ten typu A jest wydawany tylko na wybranego pracodawcę. Oznacza to, że nie umożliwia cudzoziemcowi podjęcia pracy w dowolnym przedsiębiorstwie. Wynika to z faktu, że jest w nim wskazany podmiot powierzający wykonywanie pracy, objęte stanowisko oraz rodzaj wykonywanych czynności. Tylko realizowanie określonych w zezwoleniu obowiązków potwierdza, że praca jest legalna. W tym zakresie nie są dopuszczalne żadne, nawet najmniejsze odstępstwa.
Specjalista z biura rachunkowego MBJ BIZNES wyjaśnia, że w sytuacji, gdy pracownik z zagranicy chce zmienić pracodawcę bądź stanowisko pracy, musi ponownie złożyć wniosek. Od tej reguły są jednak wyjątki. I tak możliwe jest utrzymanie ważności pozwolenia pod warunkiem, że zmieniające się okoliczności obejmują np. jedynie zmianę nazwy przedsiębiorcy powierzającego pracę, a reszta warunków nie ulega zmianie.
Istotnym jest fakt, że zezwolenie jest ważne przez określony czas, na który zostało wydane. Termin ten jest jasno wskazany na dokumencie. W sytuacji, gdyby wiza bądź pozwolenie na pobyt czasowy było ważne krócej niż wydane zezwolenie – osoba, której dotyczą jest zobowiązana do wcześniejszego uzyskania nowych dokumentów.
Jak uzyskać zezwolenie?
Uzyskanie zezwolenia na pracę typu A jest wymagającym procesem. Wymaga dopełnienia wielu formalności i złożenia różnorodnych dokumentów w stosownym urzędzie. Warto w tym zakresie skorzystać z pomocy specjalistów oferujących kompleksową obsługę cudzoziemców. Wskażą oni, jakie dokumenty w danej sytuacji wnioskodawca powinien złożyć. Najczęściej zalicza się do nich:
oryginał umowy o pracę,
druki IMIR potwierdzające, że pracodawca odprowadzał składki na ubezpieczenie społeczne,
kopie paszportu i wizy, jeśli jest potrzebna,
dowód osobisty wnioskodawcy,
dokumenty firmowe tj. odpis z KRS bądź wydruk z CEIDG,
opinię z Urzędu Pracy o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy.
W zależności od indywidualnej sytuacji może być konieczne także dostarczenie innych aktów, które pozwolą na legalne podjęcie pracy na wybranym stanowisku. Warto też pamiętać, że pracowników z niektórych krajów, m.in. z Ukrainy, obowiązują uproszczone zasady zdobywania pozwolenia na pracę.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Proeko Serwis sp. z o.o.
62-800 Kalisz, Wojciecha z Brudzewa 38
-
-
-