Jak umeblować biuro w sposób ergonomiczny?

Nieergonomiczne stanowiska pracy mogą przekładać się na problemy zdrowotne pracowników oraz gorszą jakość wykonywanej przez nich pracy. Inwestycja w porządne meble oraz nowoczesny sprzęt może okazać się bardzo ważnym czynnikiem przyczyniającym się do poprawy organizacji pracy. Istotne jest także rozłożenie stanowisk pracowników. Im lepiej jest przygotowane biuro, tym lepiej czują się pracujące w nim na co dzień osoby.
Ergonomiczne meble - czyli jakie?
Urządzając biuro, czy to domowe, czy to w miejscu pracy, należy zwrócić szczególną uwagę na fotel oraz biurko. Meble, które najlepiej jest zakupić, to:
- biurko z regulacją jego wysokości,
- fotel obrotowy na kółkach – umożliwi szybkie poruszanie się po biurze bez konieczności ciągłego wstawania,
- krzesło z regulowanym oparciem i wysokością – im więcej elementów, które da się dowolnie ustawić, tym lepiej będzie czuł się jego właściciel.
Meble biurowe powinny być także wygodne w użytkowaniu. Źle dobrany fotel sprawi, że osoba przy nim siedząca po dwóch godzinach będzie mogła skupić się tylko na bólu pleców, a zbyt mały blat uniemożliwi swobodną pracę.
Rozstawienie mebli w pomieszczeniu też jest bardzo ważne. Między biurkami należy zachować odległość na tyle dużą, aby mógł przejechać między nimi fotel. Ważna jest także odległość między monitorem a oczami osoby, która przy nim pracuje. Powinien być on na wysokości oczu, aby pracownik mógł zachować postawę wyprostowaną. Nie można zapomnieć o rozmieszczeniu takich urządzeń jak drukarka czy kserokopiarka. Muszą znaleźć się w łatwo dostępnym miejscu, najlepiej blisko biurek. Konieczność udania się do innego pomieszczenia albo nawet na inne piętro wybije pracowników z rytmu. Im więcej mogą zrobić na miejscu, tym szybciej zakończą powierzone im zadania.
Czego unikać przy aranżacji ergonomicznego biura?
Wiele firm oferuje specjalistyczne meble przeznaczone do biura. Należy do nich na przykład marka BIS Meble. Dobranie wygodnych modeli to jednak nie wszystko. Podczas ich montażu oraz rozkładania w pomieszczeniach trzeba pamiętać, że:
- w ciasnych pomieszczeniach nie powinno ustawiać się zbyt wielu stanowisk pracowniczych,
- pracownicy muszą mieć swobodny dostęp do szaf, półek i biurek,
- każdy pracownik powinien mieć dostęp do mebli tej samej generacji,
- ułożenie mebli nie może stać w sprzeczności z przyjętą organizacją pracy.
Jeśli pracodawca stawia pracownikom wymagania, musi upewnić się, że są one do spełniania. Czasami na przeszkodzie stoi właśnie rozmieszczenie mebli albo jakość ich wykonania.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Waś Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych Józef i Leszek Waś Sp.J.
55-200 Godzikowice, Stalowa 7,9
-
Varsovia Meble do sypialni
05-077 Warszawa, Trakt Brzeski (d.Wesoła) 56
-
-
Rudex Józef Rudek, Mirosław Rudek Spółka jawna
42-226 Częstochowa, św. Barbary 95