Jak trwale mocować diody i tyrystory?

Diody oraz tyrystory są składowymi elementami prostowników niesterowalnych i sterowanych. Do czego służą, czym się różnią i jakie funkcje spełniają w prostownikach? W jaki sposób trwale je mocować? Jak mogą w tym pomóc klamry mocujące do diod i tyrystorów i czy pasują do różnych rodzajów radiatorów oraz rozmiarów elementów półprzewodnikowych? Odpowiadamy na te pytania w artykule.
Czym są diody i tyrystory?
Z diod złożone są prostowniki niesterowalne, zaś z tyrystorów zbudowane są prostowniki sterowalne. Tyrystor to czterowarstwowy element półprzewodnikowy z trzema elektrodami, natomiast dioda jest dwuzaciskowym elementem elektronicznym, najczęściej występującym w formie półprzewodnika i działającym niesymetrycznie. Diody i tyrystory zapewniają bezproblemowe przewodzenie prądu od anody A do katody K, jednak różnica między nimi jest taka, że w tyrystorze znajduje się dodatkowa bramka G. Do niej właśnie przekazywany jest sygnał odpowiedzialny za kierowanie pracą tyrystora. To rozwiązanie daje możliwość przewodzenie prądu, ale też zmiany wartości napięcia. Dioda takich funkcji nie posiada, dlatego to do produkcji prostowników sterowanych używa się tyrystorów, a nie diod.
Montaż diod i tyrystorów. Jak to zrobić?
Wiemy już, jakie funkcje spełniają diody i tyrystory w prostownikach. Jak zatem wygląda ich montaż? Otóż najlepszym sposobem montażu tych elementów półprzewodnikowych jest kupno specjalnych klamr mocujących do diod i tyrystorów, które znajdują się w ofercie sprzedażowej producenta urządzeń i podzespołów elektroenergetycznych Markel. Są to mechanizmy zaciskowe, których głównym celem jest zapewnienie równomiernej siły nacisku, a tym samym umożliwienie prawidłowego funkcjonowania diod i tyrystorów. W sprzedaży dostępne są klamry o wielu rozmiarach, które można dopasować do różnych typów radiatorów oraz rozwiązań zastosowanych w konkretnych aplikacjach. Takie klamry mogą być stosowane do elementów półprzewodnikowych „press-pack” o powierzchniach montażowych od 19 mm do 90 mm i siłach docisku oscylujących między 4 kN a 110 kN.
By wytworzyć odpowiednią siłę zacisku w klamrach mocujących do diod i tyrystorów wykorzystuje się podkładki Belleville. Z kolei tuleje izolacyjne, które są produkowane z wysokowydajnego polimeru krystalicznego, gwarantują z jednej strony dielektryczną i mechaniczną wytrzymałość na ściskanie, a z drugiej umożliwiają elementom półprzewodnikowym pracę w bardzo wysokich temperaturach.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Aquanur Nurkowanie i Prace Podwodne w Oczyszczalniach
09-400 Płock, Słowackiego 32a
-
-
Wynajem podnośnika koszowego Andrzej Derewenda
70-791 Szczecin, Zoologiczna 21 lok. 10