Jak stworzyć dobrą bibliografię i przypisy do pracy dyplomowej?
Tekst każdej pracy dyplomowej powinien być opatrzony aparatem naukowym, który składa się m.in. z bibliografii oraz przypisów. Brak tych elementów może skutkować nie tylko obniżeniem oceny za pracę, ale nawet jej odrzuceniem czy wszczęciem postępowania związanego z naruszeniem praw autorskich.
Dlaczego aparat naukowy w pracy dyplomowej jest tak ważny?
Aparat naukowy potwierdza rzetelność całego opracowania, stanowiąc poparcie dla wysuniętych w nim tez i argumentów oraz umożliwiając ich weryfikację. Przypisy oraz bibliografia ułatwiają także odbiorcy poruszanie się po tekście i powiązanych z nim źródłach. Wreszcie, przygotowanie aparatu naukowego chroni przed zarzutami plagiatu czy nieetycznego korzystania z prac innych autorów przy pisaniu pracy.
Jak stworzyć bibliografię do pracy naukowej?
Bibliografia to spis wszystkich źródeł wykorzystanych w pisaniu pracy magisterskiej, licencjackiej czy innej. Podstawowymi elementami opisu bibliograficznego są:
autor lub autorzy,
tytuł,
wydawca,
miejsce i rok wydania.
Należy pamiętać o tym, że każdy rodzaj utworu może wymagać zawarcia innego rodzaju elementów. Za przykład może posłużyć praca zbiorowa, w której opisie bibliograficznym powinno pojawić się również nazwisko redaktora. Warto zadbać o podział bibliografii pracy naukowej na literaturę przedmiotu i podmiotu. Pamiętaj również, by uporządkować źródła alfabetycznie według nazwisk autorów oraz zawrzeć wszystkie źródła użyte w pracy, nie tylko książki czy artykuły naukowe, ale także materiały online, prace niepublikowane (np. skrypty), dokumenty elektroniczne czy czasopisma.
Zasady tworzenia przypisów w pracy dyplomowej
Przypisy umożliwiają wskazanie dokładnego źródła zawartej w tekście idei czy cytatu. Przypisy chronią autora pracy przed nieumyślnym popełnieniem plagiatu. Umieszcza się je na dole stronicy, oddzielając od tekstu głównego kreską i mniejszym rozmiarem pisma. Każdy przypis powinien posiadać odrębny numer. Jeśli kilkukrotnie odwołujesz się do tego samego utworu, powinieneś zastosować odpowiednie skróty, np. „tamże”, „tenże”, itd.
Należy pamiętać, że wymagania dotyczące konstrukcji aparatu naukowego mogą różnić się w zależności od uczelni, wydziału czy kierunku studiów. Warto więc skonsultować się w tej sprawie z opiekunem pracy dyplomowej.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Future Centre Language Solutions Sp. z o. o.
02-793 Warszawa, Przy Bażantarni 13 lok. 312
-
-
6-Szóstka, Instytut Edukacji i Innowacji, Instytut Studiów Podyplomowych Janusz Barchański
77-100 Bytów, Dąbrowskiej 21
-
Demostenes Szkoła Językowa Angielski, Niemiecki
50-217 Wrocław, Pomorska 59 lok. 6