Jak skręcać na nartach? Podstawy techniki narciarskiej

Podstawy narciarstwa są szczególnie potrzebne w początkowym etapie przygody z nartami. Odpowiednia technika zjazdów i skrętów jest bazą do zdobywania kolejnych umiejętności oraz wykonywania skomplikowanych manewrów. Poznanie podstaw znacznie ułatwia i uprzyjemnia zjazdy na stoku. Na co warto zwrócić uwagę podczas nauki jazdy na nartach?
Podstawowa technika wykonywania skrętów
Najłatwiejszą i najbardziej powszechną techniką wykonywania skrętów jest jazda pługiem, inaczej zwana wykonywaniem łuków płużnych. Polega na skierowaniu dziobów nart na skos i przeniesieniu ciężaru ciała na zewnętrzną nartę. Przed skrętem należy rozszerzyć piętki nart i wykonać łagodny łuk. Technika ta zapewnia łatwą kontrolę promienia skrętu i możliwość dostosowania prędkości do umiejętności zjeżdżającego. Jest więc bezpieczna i warto nauczyć jej najmłodszych. Dlaczego?
Jak tłumaczy ekspert ze sklepu internetowego NartyKrakow.pl:
-Nauka jazdy na nartach może być dla dziecka świetną zabawą. Wpływa ona też pozytywnie na zdrowie i rozwój najmłodszych. Dzieci uczą się instynktownie, znacznie łatwiej przyswajają wiedzę i umiejętności niż dorośli. Dlatego dobrze jest rozpocząć edukację narciarską dziecka jak najwcześniej, najlepiej już w wieku 4 – 5 lat.
Na czym polega skręt równoległy N – W?
Kolejnym sposobem wykonywania skrętów jest technika równoległa nisko – wysoko. Jej głównym założeniem jest równoległe prowadzenie nart w pozycji ugiętych kolan. W chwili wykonywania skrętu należy wykonać szybki wyprost kolan i oprzeć ciężar ciała na narcie górnej.
Jest to technika nieco trudniejsza niż wykonywanie skrętów płużnych, a więc warto wdrożyć ją dopiero wtedy, gdy czujemy się pewnie i bezpiecznie na stoku. Rozpoczynanie nauki od skrętów równoległych może być niebezpieczne. Oprócz tego, narty zjazdowe muszą być sprawne i odpowiednio przygotowane. Trzeba więc pamiętać, że oprócz umiejętności ważny jest także wysokiej jakości, sprawny sprzęt.
Technika stosowana przez zaawansowanych narciarzy
Po poznaniu podstaw narciarstwa niemal każdy miłośnik tego sportu chce zdobywać kolejne umiejętności. Oczywiście należy pamiętać, że na stoku trzeba być przede wszystkim ostrożnym i rozważnym. Dlatego też technika skrętu równoległego długiego dedykowana jest głównie narciarzom doświadczonym, potrafiącym jeździć pewnie i bezpiecznie.
Technika skrętu długiego równoległego polega na tzw. krawędziowaniu w momencie skrętu. W praktyce oznacza to przechylenie nart na krawędzie w momencie skrętu z równoczesnym pochyleniem bioder i kolan do środka skrętu. Manewr ten należy wykonywać w pozycji niskiej, na lekko rozszerzonych nartach. Taka pozycja pozwala utrzymać większą kontrolę nad torem, a więc automatycznie zwiększa poziom bezpieczeństwa. Jest to z pewnością trudna technika skrętu. Wymaga wysokich umiejętności, sprawnego sprzętu i pełnego skupienia. W przeciwnym razie może zakończyć się upadkiem, a nawet kontuzją.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
-
Walllove - Artystyczna dekoracja wnętrz
50-312 Wrocław, Żeromskiego 73A