Jak prawidłowo osadzać kotwy wbijane?

Poziome łączenia w ścianach szczelinowych decydują o bezpieczeństwie użytkowania budynku. Ciężkie warstwy elewacyjne z elementów murowych, takich jak cegła klinkierowa i bloczki betonowe, przenoszą obciążenia wynikające z ciężaru własnego, zmian temperatury oraz wiatru. Ze względu na tę funkcję do połączeń stosuje się kotwy ze stali nierdzewnej o odpowiedniej nośności. Jak osadzać kotwy w ścianach?
Przy wznoszeniu murów stosuje się wiele wyrobów pomocniczych i systemów mocowania instalacji. Należą do nich między innymi kotwy symetryczne i niesymetryczne przeznaczone do ścian szczelinowych, żelbetowych i drewnianych z licówką murowaną. Trzeci typ kotew stosowanych w murarstwie to kotwy pracujące na siły ścinające i ścinająco-rozciągające nazywane kotwami specjalnego przeznaczenia.
Sposoby montażu kotew w ścianie
Sposób montażu kotew w połączeniach warstw ścian może odbywać się poprzez wkładanie ich w spoiny w czasie wznoszenia murów. Druga możliwość to wbijanie lub wkręcanie kotew przeznaczonych do późniejszego montażu. Kotwy wbijane można stosować w przypadku, gdy ściana nośna jest wykonana z materiału uniemożliwiającego osadzenie kotew w spoinach. Druga możliwość zastosowania kotew wbijanych to potrzeba wykonania elewacji na już istniejącej ścianie. Kotwy tego typu stosuje się również w sytuacji, w której istnieją duże rozbieżności modułów wysokości elementów użytych do murowania ścian.
Etapy osadzenia kotew w murze
Pierwszym krokiem jest zaznaczenie na ścianie linii, które pokrywają się ze spoinami przyszłej elewacji. Powinny być one rozmieszczone co 45-50 cm. Dodatkowe kotwy umieszcza się w rozstawie trzech sztuk na 1 mb ściany w odstępie 15 cm od otworu. Następnie trzeba wywiercić otwory rozmieszczone wzdłuż linii poziomych co 50 cm o średnicy odpowiadającej średnicy kołków. Kolejny etap to włożenie w otwory odpowiednich rodzajów kołków, wykonanych z metalu lub nylonu, i wbicie kotew za pomocą młotka. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kotwy głębokość jej osadzenia powinna wynosić od 5 do 8 cm w każdej ze ścian.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
ATP Tomasz Przyborowski Hydroizolacje
05-091 Ząbki, Krucza 5
-
Prokonbud Projektowanie Konstrukcji Budowlanych Bogumił Duraj
04-284 Warszawa, Liwiecka 11 lok. 24
-
Jar-dźwig elektromechanika dźwigowa
66-431 Gralewo 107 b lok. 5
-