Jak podzielić majątek po rozwodzie?
Rozwód jest trudnym przeżyciem dla wszystkich zainteresowanych, a jednym z najważniejszych jego aspektów jest podział majątku. W Polsce prawo wymaga, aby cały majątek małżeński został podzielony sprawiedliwie pomiędzy obie strony. Niniejszy artykuł zawiera przegląd możliwości podziału majątku oraz definiuje, co wchodzi w skład takiego majątku, jak też precyzuje rolę adwokata w przebiegu spraw majątkowych.
Skutki prawne rozwodu
Samo rozwiązanie małżeństwa nie tylko oznacza zakończenie wspólnego życia dwojga osób, lecz także ustanie wspólności majątkowej, o ile nie występowała tzw. rozdzielność majątkowa. Aby rozpocząć proces podziału majątku po rozwodzie w Polsce, jedna ze stron musi złożyć wniosek o rozwód. Kiedy to nastąpi, obie strony są prawnie zobowiązane do ujawnienia wszystkich aktywów i długów nabytych w trakcie trwania małżeństwa. Dotyczy to wszelkich nieruchomości (takich jak domy lub ziemia), pojazdów, kont bankowych, inwestycji, kont emerytalnych, długów (takich jak zadłużenie na kartach kredytowych lub kredyty studenckie) oraz wszelkich innych aktywów finansowych lub zobowiązań. Obejmuje również wszelkie prezenty lub spadki otrzymane przez każdą ze stron w trakcie trwania małżeństwa.
Przeczytaj również: Rozwód, a opieka nad dzieckiem
Sposoby podziału majątku
Kiedy obie strony ujawnią swoje aktywa i długi, mogą rozpocząć negocjacje na temat sprawiedliwego podziału. Zmierzają one do tego, aby cały majątek małżeński został podzielony sprawiedliwie pomiędzy obie strony. Przy negocjacjach tego rodzaju warto skorzystać z pomocy adwokata. W Opolu i okolicach można skorzystać z usług kancelarii Rafała Cichonia. Jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia za pomocą negocjacji uwieńczonych podpisaniem aktu notarialnego, wówczas może być konieczna interwencja sądu.
Przeczytaj również: Kryteria wyboru kancelarii adwokackiej
Przy ustalaniu sprawiedliwego podziału majątku sąd bierze pod uwagę wiele czynników, w tym dochody i możliwości zarobkowe każdej ze stron, ich wkład w małżeństwo (finansowy lub inny), ich wiek oraz zdrowie, obecną sytuację życiową i wszelkie inne istotne czynniki. Postępowanie takie może toczyć się nawet przez kilka lat, dlatego warto skorzystać z możliwość polubownego załatwienia sprawy podczas negocjacji, która jest dużo szybszą i bardziej bezproblemową opcją od ciągnącej się latami sprawy sądowej.
Przeczytaj również: Kto zachowuje władzę rodzicielską po rozwodzie?
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Azymut Usługi geodezyjne, mgr inż. Łukasz Siderski
26-900 Kozienice, Konstytucji 3 Maja 43
-
-
Pogoń sp. z o.o.
04-022 Warszawa, Sygietyńskiego 2 lok. 3