Jak odpowietrzyć układ hamulcowy?

Utrzymanie sprawności układu hamulcowego jest kluczowe dla bezpieczeństwa na drodze. Zapewniająca skuteczne hamowanie siła cierająca między okładzinami a tarczami hamulcowymi zależy od skutecznej pracy układu hydraulicznego, którym przekazywane jest ciśnienie z pedału. Odpowietrzenie żadnych z elementów układu hamulcowego nie powinno być pomijane, gdyż może prowadzić do jego zapowietrzenia, a tym samym obniżenia sprawności hamowania. Dlatego warto wiedzieć, jak właściwie przeprowadzić tę czynność.
Co prowadzi do zapowietrzenia układu hamulcowego?
Zapowietrzenie układu hamulcowego to sytuacja, kiedy w przewodach hydraulicznych znajduje się powietrze, co prowadzi do osłabienia siły hamowania. Warto zwrócić uwagę na to, że powietrze ma o wiele niższą ściśliwość niż płyn hamulcowy. W praktyce oznacza to, że jeśli w układzie znajdzie się powietrze, wówczas tłoczenie płynu przez pedał hamulca będzie mniej skuteczne. Na szczęście ta dolegliwość ma swoje źródła i można im przeciwdziałać.
Przeczytaj również: Jak działają podnośniki do samochodów ciężarowych?
Pierwszym czynnikiem prowadzącym do zapowietrzenia układu hamulcowego jest niewłaściwie przeprowadzona wymiana płynu hamulcowego. Ilość powietrza w układzie zależy od tego, jak precyzyjnie zostanie wykonana ta czynność. Warto więc pamiętać o tym, żeby płyn był wymieniany przez doświadczonego mechanika. Drugim istotnym czynnikiem wpływającym na zapowietrzenie układu jest uszkodzenie jego części, np. przewodów czy zacisków hamulcowych.
Przeczytaj również: Jak dbać o przewody hamulcowe w samochodzie?
Na czym polega odpowietrzenie układu hamulcowego?
Odpowietrzenie układu hamulcowego np. w samochodach Jeep we Wrocławiu polega na usunięciu powietrza z przewodów hydraulicznych oraz innych elementów, takich jak pompa czy zaciski hamulcowe. Jest to proces wymagający odpowiedniej wiedzy i umiejętności oraz kilku narzędzi niezbędnych do przeprowadzenia tej czynności. Podstawowe kroki odpowietrzenia układu hamulcowego obejmują otwarcie zaworu odpowietrzającego w tylnej części pojazdu, podłączenie przezroczystego przewodu oraz pompowanie pedałem hamulca. Należy zwracać uwagę na poziom płynu hamulcowego w zbiorniczku oraz na jego spadki.
Przeczytaj również: Rola testera diagnostycznego w pracy warsztatu samochodowego
Podczas pompowania pedałem hamulca ważne jest, aby cały czas kontrolować poziom płynu w zbiorniczku i uzupełniać go w razie potrzeby. Takie działanie pozwoli uniknąć ponownego zapowietrzenia układu. Proces odpowietrzenia układu hamulcowego powinien być przeprowadzany zgodnie ze specyfikacją producenta pojazdu. Warto również zapoznać się z instrukcją obsługi samochodu, która może zawierać dodatkowe informacje na ten temat.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ewa Klimkiewicz E.m. Car
09-100 Płońsk, Grunwaldzka 87 lok. 60
-
-
Blacharstwo Lakiernictwo Samochodowe Zielińscy
41-704 Ruda Śląska, Jaracza 8 lok. 1
-
Stolar Krosna malarskie blejtramy podobrazia
62-095 Rakownia, Goślińska 2