Jak logopedyczne gry planszowe wpływają na rozwój językowy dziecka?

Spis treści
- Czym wyróżniają się logopedyczne gry planszowe?
- Ćwiczenia wymowy to świetna zabawa!
- Gry planszowe a rozwój kompetencji językowych i społecznych
Wszystkim rodzicom zależy na tym, by ich dzieci rozwijały się prawidłowo i przyswajały nowe, niezbędne do codziennego funkcjonowania umiejętności. Nieocenioną pomocą w zakresie rozwoju kompetencji językowych są logopedyczne gry planszowe, które stanowią okazję do wspólnej zabawy dla całej rodziny, a przy okazji wspierają rozwój mowy dzieci w różnym wieku. Jakie są korzyści z ich używania?
Czym wyróżniają się logopedyczne gry planszowe?
Logopedyczne gry stworzono z myślą o wspieraniu rozwoju mowy i kompetencji językowych dzieci i młodzieży. Nie znaczy to jednak, że są nudne – wręcz przeciwnie, kolorowe i pięknie wydane wciągną całą rodzinę w zdrową rywalizację! Wśród gier dostępnych między innymi w sklepie logopedycznym Komlogo znajdziemy różne ich rodzaje:
Przeczytaj również: Jak rozwijać wyobraźnię dziecka przez zabawę?
- historyjki obrazkowe,
- skrzynie magnetyczne z obrazkami,
- plansze i puzzle edukacyjne,
- planszówki o różnych poziomach trudności i wielu wariantach gry.
Ćwiczenia wymowy to świetna zabawa!
Ćwiczenie artykulacji poszczególnych głosek bywa mozolne i męczące, tym bardziej że dla osiągnięcia dobrych efektów musi być wykonywane regularnie. Ogromną pomocą w zachęceniu dzieci do prawidłowego wymawiania głosek sz, ż, dż, cz, s, z, c, dz i innych sprawiających im problemy głosek są gry logopedyczne, wykorzystujące elementy rywalizacji i humoru. Zadaniem graczy jest nazywanie obrazków na mijanych polach lub układanie z nimi zdań – kto pierwszy doprowadzi swój pionek do mety przez najeżone artykulacyjnymi pułapkami pola planszy, ten wygrywa!
Gry planszowe a rozwój kompetencji językowych i społecznych
Poza rozwojem artykulacji poszczególnych głosek logopedyczne gry planszowe mają wiele innych zalet. Rozwijają umiejętność logicznego myślenia, rozpoznawania związków przyczynowo-skutkowych i przewidywania następstw swoich działań. W naturalny sposób pomagają przyswoić zasady uczciwej gry, czekać na swoją kolej, godzić się z porażką i cieszyć ze zwycięstwa, a także zacieśniać więzi w rodzinie czy grupie rówieśniczej. Dobrze zaprojektowane gry uczą spostrzegawczości, koncentracji uwagi, poprawiają pamięć i orientację przestrzenną oraz poszerzają zasób słownictwa. Wszystko to zaprocentuje również w szkole.
Warto podkreślić, że logopedyczne gry są rozwijającą zabawą zarówno dla dzieci zdrowych, jak i dotkniętych różnymi zaburzeniami w zakresie mowy i nie tylko. W takich przypadkach logopeda może wskazać konkretne gry i inne akcesoria, których zastosowanie przyniesie dziecku najwięcej korzyści.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana