Jak działają słuchawki bezprzewodowe?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje słuchawek bezprzewodowych – nauszne i douszne (jak same nazwy wskazują, różni je sposób zakładania). Cechą, która łączy wszystkie urządzenia wireless jest brak okablowania – splątane przewody są nierzadko źródłem dyskomfortu, dlatego warto było się ich pozbyć. Na czym jednak polega mechanizm działania takich „gadżetów”?
Na korzyść słuchawek bezprzewodowych przemawia m.in. wygoda użytkowania, którą można docenić zwłaszcza w trakcie aktywności fizycznej (biegania, podnoszenia ciężarów albo innych ćwiczeń) i przemieszczania się, np. między domem a pracą. Kable nie plączą się i nie wypadają pomimo dynamicznych ruchów, co z kolei nie powoduje frustracji czy zniecierpliwienia. Wiele nowoczesnych modeli jest też odpornych na działanie wilgoci (pochodzącej np. z potu) i szumy boczne, co pozwala na słuchanie muzyki czy podcastów bez większych „przeszkód”.
Przeczytaj również: Jak technologia bluetooth zmieniła rynek słuchawek?
Mechanizm działania słuchawek bezprzewodowych
Opisywane urządzenia wireless mogą działać za pomocą jednej z trzech technologii: Bluetooth, podczerwieni albo radio. Jak wyjaśniają eksperci z firmy Smart Vision, w pierwszym przypadku wykorzystuje się dość słaby system radiowy. Moduł Bluetooth pozwala na połączenie z innym urządzeniem, a następnie dwustronny, cyfrowy przesył danych. „Wielkość” zasięgu zależy od określonego modelu słuchawek bezprzewodowych, jednak jego granicą jest najczęściej około 100 m. Dużą zaletę takiego rozwiązania stanowi stosunkowo niewielkie zużycie baterii.
W nieco podobny sposób działają urządzenia wykorzystujące fale radiowe. Jak tłumaczy firma Smart Vision, proponowane „instalacje” są wyposażone w „moduł FM”, który działa na trochę innych częstotliwościach niż „tradycyjne” radio. Wspomniany model jest jednak narażony na liczne zakłócenia, dlatego większą popularnością cieszą się słuchawki na Bluetooth. Inny typ technologii obsługują modele na podczerwień (IR) – słabą stroną takiego rozwiązania jest tutaj konieczność stałego dostępu do nadajnika, co ogranicza jego mobilność.
Jakie słuchawki bezprzewodowe sprawdzą się najlepiej?
Większość opisanych urządzeń jest wyposażona w moduł Bluetooth, który zapewnia wygodę i kompatybilność z rozmaitymi gadżetami. Wybierając słuchawki bezprzewodowe, powinno się więc kierować technologią spełniającą potrzeby dzisiejszego użytkownika. Jeśli jednak chodzi o sposób zakładania takich „instalacji”, należy zastanowić się nad własnymi preferencjami. Zarówno nauszne, jak i douszne urządzenia zapewnią wysoką jakość dźwięku, o ile wyróżniają się odpowiednimi parametrami technicznymi.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Antrom Centrale telefoniczne, Sieci komputerowe, Instalacja, Serwis
40-042 Katowice, Wita Stwosza 27A lok. 4
-
Tomasz Sinkowski St System Technology Sp. z o.o.
49-351 Przylesie 85
-
Narmod Zakład narzędziowy Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
99-320 Żychlin, Narutowicza 72
-
Sontronic Sp. z o.o.
60-715 Poznań, Kolejowa 57 lok. 18