Jak działają skupy nadwyżek z magazynu?

Nadwyżki magazynowe to problem, który może dotknąć przedsiębiorstwa z właściwe każdej branży, specjalizujących się w produkcji. Niekiedy poradzenie sobie z tą sytuacją jest trudne, zajmuje czas i siły przerobowe, a ponadto pochłania koszty. Z pomocą może wtedy przyjść skup nadwyżek. Na jakiej zasadzie działają tego typu firmy i dlaczego warto korzystać z ich usług?
Jak powstają nadwyżki magazynowe?
Powstawanie nadwyżek, nazywanych również stokami magazynowymi to zjawisko mogące mieć wiele różnych przyczyn. Zazwyczaj dotyczy ono dość specyficznych branż, wytwarzających produkty o stosunkowo krótkim czasie życie – takich jak marki modowe oraz producenci elektroniki. W obu przypadkach mamy do czynienia z produktami, które, jeśli nie znajdą nabywców niedługo po wprowadzeniu na rynek, stają się niemodne (ubrania) lub technologicznie przestarzałe (elektronika). Stokami magazynowymi mogą stać się również produkty, które sprzedają się wyłącznie w krótkich okresach w przeciągu roku – np. artykuły papiernicze najlepiej schodzą wraz rozpoczęciem roku szkolnego. Dodatkowo w skład stoków wchodzą produkty wadliwe, uszkodzone, pochodzące ze zwrotów lub ekspozycji.
Jak działają skupy stoków?
Skupy nadwyżek magazynowych świadczą usługi polegające na wykupywaniu zalegającego w magazynach towaru. Po dokonaniu wyceny niepotrzebnego towaru oraz podpisaniu umowy, skup po prostu zabiera cały stok z magazynu należącego do klienta, transportuje do swoich magazynów, skąd prowadzi jego sprzedaż po cenie znacznie niższej, niż rynkowa. Firmą, która posiada w swojej ofercie skup stoków magazynowych, jest hurtownia Maxx10Group.
Czy opłaca się sprzedawać stoki?
Z jednej strony przy sprzedaży stoków trudno mówić to o zysku, ponieważ uzyskana ze sprzedaży suma jest stosunkowo niewielka - zazwyczaj mniejsza, niż suma poniesionych przy produkcji kosztów. Z drugiej strony w sytuacji, kiedy producentowi brakuj środków na dalszą produkcję, odzyskanie choćby części wydanej do tej pory kwoty jest opłacalne. Ponadto, pozbycie się stoku zapobiega przyszłym stratom – należy pamiętać, że zalegający w magazynie towar generuje spore koszty i zajmuje przestrzeń, którą można wykorzystać na przechowywanie innych produktów. Zbycie stoku w skupie to więc najszybszy sposób, by wznowić produkcję. Alternatywą jest sprzedawanie zalegającego towaru w ramach promocji, jednak bardzo często trwa to bardzo długo i generuje kolejne koszty pod postacią chociażby pensji pracowników oddelegowanych do tego zadania.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Labsolution Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
04-927 Warszawa, Trocinowa 52
-
-
Stam Andrzej Murzacz. Wyroby hutnicze
58-300 Wałbrzych, Cicha 5
-