Jak działają automaty hydroforowe?

Utrzymanie prawidłowego ciśnienia w instalacjach wodnych zasilanych ze studni nie jest zadaniem łatwym, zwłaszcza w wielokondygnacyjnych budynkach. W takich miejscach wskazane jest stosowanie hydroforów, które zapewniają stałe ciśnienie we wszystkich kranach. Klasyczny zestaw hydroforowy zbudowany jest z pompy i zbiornika ciśnieniowego. Obecnie dostępne są również alternatywne rozwiązania, czyli hydrofory bezzbiornikowe.
Jak działa klasyczny zestaw hydroforowy?
Sercem każdego zestawu hydroforowego jest zbiornik ciśnieniowy (hydrofor), który współpracuje z pompą wody. Zbiornik znajdujący się między pompą a instalacją wodociągową jest częściowo wypełniony powietrzem, a częściowo wodą. Kiedy użytkownik odkręca kran, powietrze pod ciśnieniem wypycha wodę z hydroforu do instalacji – jednocześnie ciśnienie powietrza spada. Kiedy ciśnienie powietrza osiąga oznaczony poziom minimalny, uruchamia się pompa, która ponownie napełnia zbiornik wodą. W jaki sposób przebiega komunikacja między zbiornikiem przeponowym a pompą?
Za włączanie i wyłączanie pompy odpowiada presostat – umieszczony na zbiorniku czujnik różnicy ciśnień z przekaźnikiem elektrycznym. W nowoczesnych układach włączniki ciśnieniowe są zastępowane przez sterowniki elektroniczne montowane na zbiornikach lub przepływowe automaty hydroforowe mocowane na rurociągach. Te ostatnie stanowią niezbędny element bezzbiornikowych układów podnoszenia ciśnienia – wyjaśnia ekspert z firmy Dambat.
Sterowanie pompą w hydroforze bezzbiornikowym
Montaż zestawu ze zbiornikiem przeponowym jest optymalnym rozwiązaniem dla budynków o dużym zużyciu wody. W mniejszych obiektach bardziej opłacalny może okazać się wybór hydroforu bezzbiornikowego (pompy hydroforowej). Jednak brak zbiornika oznacza brak możliwości zamontowania typowego presostatu. Do włączania i wyłączania pompy niezbędny jest odpowiednio dobrany sterownik.
Automat hydroforowy steruje pracą pompy przez badanie zmian poziomu ciśnienia i przepływu wody w rurociągu. Uruchamia pompę, gdy ciśnienie wody w instalacji spada poniżej zadanego ciśnienia (odkręcenie kranu), a wyłącza ją, gdy przepływ wody jest zatrzymany (zakręcenie kranu). Automat powinien posiadać zabezpieczenie przed pracą pompy na sucho. Takie rozwiązanie chroni pompę przed spaleniem w razie braku wody w studni (lub w innym zbiorniku bezciśnieniowym, który zasila instalację wodną). Ważnym elementem automatu jest zawór zwrotny, który zapobiega cofaniu się wody do pompy i zalewaniu urządzenia.
Podczas wyboru automatu hydroforowego trzeba brać pod uwagę rodzaj pompy i moc jej silnika. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skontaktować się ze specjalistą.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Progress Klima Mirosław Królak
05-092 Łomianki , Warszawska 41
-
-
Italinox Polska sp. z o.o.
62-081 Wysogotowo , Skórzewska 65