Jak działa automatyczna lakiernia proszkowa?

Lakierowanie proszkowe jest jedną z popularniejszych metod wykorzystywanych do malowania powierzchni metalowych. Odpowiednio przeprowadzone, zwiększa trwałość konstrukcji, ale też zapewnia jej estetyczny wygląd. Profesjonalna lakiernia jest wyposażona w szereg elementów i substancji umożliwiających uzyskanie różnorodnych kolorów, faktur oraz połysku. Jak przebiega proces powlekania?
Czym jest proszkowe lakierowanie?
Lakierowanie proszkowe to metoda przeznaczona do malowania konstrukcji i różnego rodzaju elementów wykonanych z metalu. Od metody tradycyjnej różni ją to, że nie wykorzystuje wody. Stąd też jest nazywana malowaniem na sucho. Proces ten polega na naniesieniu farby na wybrane wyroby w formie proszku i późniejszym utwardzeniu w specjalistycznym piecu.
Jak działa lakiernia proszkowa?
Proces malowania omawianą metodą składa się z kilku elementów. Istotnymi etapami są: odpowiednie przygotowanie materiału, naniesienie farby i jej późniejsze utwardzenie. Tylko ich prawidłowe wykonanie pozwala uzyskać wysokiej jakości efekty.
Pierwszym krokiem lakierowania proszkowego jest przygotowanie materiału. Polega ono na jego oczyszczeniu z wszelkich zanieczyszczeń – tylko tak powierzchnia będzie mieć odpowiednią przyczepność. Czynność ta odbywa się przy wykorzystaniu specjalistycznej myjni, odpowiadającej za mechaniczne i chemiczne usuwanie zabrudzeń. W trakcie mycia wyroby są także odtłuszczane.
Następnie na przygotowaną powierzchnię jest nakładana farba w postaci proszku. W tym celu wykorzystuje się natrysk elektrostatyczny bądź elektrokinetyczny. Specjalista z firmy MAZUR-TOM Krystyna Jurczyk wyjaśnia, że konieczne jest uziemienie metalu, gdyż tylko tak substancja błyskawicznie przyczepi się do powierzchni. Jako ciekawostkę warto dodać, że do tego celu można wykorzystywać różnego rodzaju farby – poliestrowe, epoksydowe bądź poliestrowo-epoksydowe.
Ostatnia czynność to utwardzenie farby. Przygotowany i pokryty substancją element jest umieszczany w piecu lakierniczym, w którym temperatura wynosi około 200 stopni Celsjusza. Proszek stopniowo ulega stopieniu i utwardzeniu. Czas wypalania jest uzależniony od grubości powłoki i jej właściwości, ale zwykle trwa około 20 minut.
Kiedy warto malować proszkowo?
Malowanie proszkowe jest wykorzystywane w wielu branżach – meblowej, motoryzacyjnej, oświetleniowej, maszyn, architektonicznej czy sprzętu RTV i AGD. Wszystko za sprawą uzyskania wysokiej jakości efektu i trwałości, nawet w przypadku działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
Pronar Spółka z o.o.
26-600 Radom, Grzybowska 6
-
Bożena Kłos Kancelaria Audytorsko-Księgowa
70-035 Szczecin, Kolumba 86 lok. 232