Jak dobrać wygodne siodełko do roweru?

Wygodne siodełko do roweru to nie luksus, lecz absolutnie podstawowy element jego wyposażenia. Niezależnie od tego, czy jeździ się na rowerze tylko w weekendy, czy też przez cały tydzień, siedzisko musi zapewniać komfort. Wie o tym każdy, kto choć raz dokonał złego wyboru. Okazuje się, że takie błędy zdarzają się dość często – żeby ich unikać, dowiedz się, jak dobrać wygodne siodełko do roweru.
Rodzaje siodełek do roweru
W sklepach rowerowych można dostać wiele różnych siodełek do dwukołowców. Dzielą się one na następujące rodzaje:
- siodełka MTB – przeznaczone do rowerów górskich,
- siodełka trekingowe – dedykowane rowerom trekingowym,
- siodełka szosowe:
- profesjonalne – na przykład siodełka szosowe Bontrager
- amatorskie – do zwykłej jazdy rowerem miejskim,
- przełajowe,
- endurance,
- gravelowe,
- triathlonowe.
Ten podział zakłada, że rowerzysta na każdego rodzaju rowerze przyjmuje inną pozycję. Kształt siodełka jest więc w dużej mierze oparty na dość ogólnych założeniach, które nie w każdym przypadku mogą okazać się prawdziwe. Jak w takim razie dobrać wygodne siodełko do swojego roweru?
Jak dobrać wygodne siodełko do roweru?
Po pierwsze, nie sugeruj się tym, że znajomy poleca ci siodełko, na którym jemu jest bardzo wygodnie. Nie ma czegoś takiego jak siodełko uniwersalne. Każdemu jest wygodnie na siedzisku o innym kształcie, bo każdy ma inny rower, styl jazdy i anatomię. Ważne jest, aby dobrać do siebie kształt i szerokość siodła – zasadnicze znaczenie ma rozstaw kości kulszowych. Jak to sprawdzić? Najlepiej jest usiąść na plastycznym podłożu i zmierzyć rozstaw między najgłębszymi punktami. Siodełko powinno być nieco szersze od tej miary, miękkość siodła rowerowego – im bardziej miękkie, wcale nie musi oznaczać, tym bardziej wygodne. Często połączenie miękkiego siodełka ze spodniami rowerowymi z wkładką kompletnie się nie sprawdza. Na bardzo miękkim siodle jeździ się wygodnie tylko na krótkich dystansach, na dłuższych lepiej wybrać twardsze za to z amortyzacją.
Dobrze dobrane siodełko rowerowe musi też zostać założone na takiej wysokości, żeby podczas jazdy największy ciężar wspierał się na kościach kulszowych. Jeśli różnica między wysokością siodła i kierownicy jest zbyt duża albo jeśli siodełko jest za daleko, zasadniczy ciężar przenosi się na tkanki miękkie, powodując silny ból.
Jeśli jeszcze nigdy nie udało ci się samodzielnie dobrać dla siebie wygodnego siodełka rowerowego, prawdopodobnie najlepiej będzie, kiedy doradzisz się ekspertów w sklepach rowerowych. Fachowym wsparciem służą na przykład pracownicy ze sklepu BMS Bike. Ich profesjonalne wskazówki pomogą dokonać dobrego wyboru.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Walllove - Artystyczna dekoracja wnętrz
50-312 Wrocław, Żeromskiego 73A
-
Piano Serwis Damian Maksymiuk
26-610 Radom, Juliusza Słowackiego 210 lok. 2
-
-