Jak dobrać nakładki do kijków nordic walking?

Kije do nordic walking składają się z kilku części. Jedną z nich są nakładki mające bezpośredni kontakt z podłożem. Ważne jest zadbanie o ich jakość i dobre wykonanie – to własności, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo podczas maszerowania. Wybierając właściwy model kijków, należy zwrócić uwagę na możliwość ich łatwego wymienienia, co usprawnia późniejszą ich eksploatację, gdyż przy intensywnym ich użytkowaniu szybko się zużyją.
Czy nakładki do kijków nordic walking są niezbędne?
Wiele osób uprawiających nordic walking zastanawia się, czy nasadki do kijków są potrzebne, a jeśli tak, to kiedy. Należy wyjaśnić, że okazują się przydatne głównie podczas chodzenia po twardej nawierzchni tj. asfalcie, chodniku, kostce brukowej czy podobnych. Zdecydowanie nie są pomocne podczas szybkich, aktywnych spacerów po leśnych ścieżkach. W takiej sytuacji specjaliści z Xtreme Shop zalecają ich pozostawienie w domu. Warto wiedzieć, że głównym zadaniem omawianego elementu jest zapewnienie lepszej przyczepności i ograniczenie ślizgania się kijków po śliskich powierzchniach. Możliwe jest to dzięki ich konstrukcji. Wykonane są bowiem z gumy i ścięte pod odpowiednim kątem. Taka struktura sprawia, że możliwie jak największa powierzchnia styka się z podłożem. W wielu sklepach dostępne są także w wersji z wytłoczoną jodełką w miejscu styku z gruntem. Jest to dodatkowe rozwiązanie pozwalające zapewnić lepszą przyczepność, niczym bieżnik na oponach samochodowych.
W jakie nakładki warto zainwestować?
Osoby uprawiające nordic walking poruszają się po różnych nawierzchniach: twardych i miękkich. W przypadku tych pierwszych zalecane jest zainwestowanie w gumowe nakładki, z kolei na miękkich podłożach metalowe groty. Wyróżnić można dwa rodzaje „bucików” do kijków do nordic walking: uniwersalne i z nakładką. W wersji uniwersalnej sprawdzają się na każdego rodzaju podłożu. Ich wymiana wymaga jedynie wciśnięcia bądź przekręcenia konkretnego elementu. Niestety tego rodzaju modele są odrobinę cięższe i mogą przeważać na końcu. Z kolei wersja z nakładką wymaga każdorazowego ich założenia. Jest to rozwiązanie proste w montażu, aczkolwiek wymaga pamiętania o zabraniu odpowiednich części. Użytkownikom często chodzącym po różnych terenach zaleca się te w wersji uniwersalnej, które zapewniają wyższy komfort. Z kolei sportowcy stawiający na ćwiczenie na jednym, wybranym terenie powinni postawić na drugą wersję z nakładkami. Należy pamiętać, że z czasem część ta zużywa się tak samo jak opony i konieczne jest jej wymienienie. Moment ten łatwo wyczuć – nie zapewniają one takiej stabilności jak na początku użytkowania.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
-
Produkcja i Renowacja Stołów Bilardowych Raczkiewicz
20-803 Lublin, al. Warszawska 85