Jak ciąża wpływa na psychikę i na nastrój?

Ciąża to bardzo ważny okres w życiu kobiety często przeplatany chwilami radości i lęku. To również czas dynamicznych zmian w jej ciele dotykających zarówno strefę fizyczną, jak i psychiczną. Nadchodzące zmiany mogą być przyczyną stresu, któremu towarzyszy obawa i niepewność. Jednak zazwyczaj nad negatywnymi emocjami górują pozytywne, związane z pojawieniem się nowego członka rodziny. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak ciąża wpływa na samopoczucie i zdrowie psychiczne kobiety.
Zmiany hormonalne w ciąży
Pierwszy trymestr ciąży to czas intensywnych emocji i zmian w zakresie gospodarki hormonalnej. W tym okresie u kobiety zachodzą procesy akceptacji obecności dziecka we własnym ciele oraz dostosowanie siebie, a także otoczenia do nowej roli. Natomiast w organizmie zachodzi szereg innych procesów. Łożysko przejmuje funkcję przysadki mózgowej i staje się podstawowym organem produkującym większość hormonów płciowych. Zmienność nastrojów wynika z niestabilności i wzmożonej reaktywności autonomicznego układu nerwowego. Wg portalu Feminaria.pl drugi i trzeci trymestr jest spokojniejszy i pełen pozytywnych doznań związanych z nadchodzącym rodzicielstwem. Natomiast w ostatnich tygodniach ciąży często występuje niepokój związany z porodem.
Stres w ciąży – czy można tego uniknąć?
Każda ciąża wiąże się ze stresem – kobieta zastanawia się, czy poradzi sobie w roli matki, a także czy dziecko urodzi się zdrowe. Przewlekły stres negatywnie wpływa na płód. Wydzielane są hormony takie jak adrenalina i kortyzol w nadmiernej ilości, które przenikają przez łożysko i nierzadko wywołują podobne odczucia u dziecka. Poważne zaburzenia nastroju u kobiet w ciąży mogą spowodować: przedwczesny poród, niską masę urodzeniową dziecka, czy zaburzenia psychiczne w trakcie połogu (depresja poporodowa). Jak zatem poradzić sobie z negatywnymi emocjami w trakcie ciąży? Warto sięgać po specjalistyczną literaturę, np. po poradnik dla kobiet w ciąży autorstwa doświadczonych lekarzy z zakresu ginekologii i położnictwa. Czerpiąc wiedzę ze sprawdzonych źródeł, będziesz wiedziała, gdzie szukać pomocy.
Ciąża a relacje z bliskimi
Informacja o ciąży powoduje szereg zmian w relacjach z najbliższymi, a w szczególności między przyszłymi rodzicami. Okres oczekiwania na dziecko może zbliżać do siebie partnerów, ale również wpłynąć na pogorszenie relacji. Pozytywne emocje przyczyniają się do polepszenia samopoczucia kobiety w ciąży. Jednakże o tym, jak ciąża będzie postrzegana przez partnerów, zależy od wielu czynników, m.in. wieku rodziców, sytuacji materialnej i rodzinnej, planów życiowych, a także osobowości.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Wiśniewski Mirosław. Działalność ambulansów wyjazdowych
66-400 Gorzów Wielkopolski, Widok 3 lok. 1
-
Klinika Mir-Jan Komora Normobaryczna Lądek Zdrój
57-540 Lądek Zdrój, Kłodzka 33
-
-
Ortomedica s.c. Małgorzata Zielińska , Ilona Kędzierska
88-230 Piotrków Kujawski, 1 Maja 83