Ile można zarobić oddając złom do skupu?

Skutkiem nowoczesnego stylu życia społeczeństwa jest fakt, że kupuje się coraz więcej sprzętu elektronicznego, takiego jak telefony, komputery i sprzęt AGD. Urządzenia te stosunkowo szybko się zużywają. Jednocześnie nie nadają się do „ratowania”, bo zazwyczaj nowe przedmioty tego typu są o wiele lepsze i nierzadko tańsze niż ewentualna naprawa. Teoretycznie tego typu zużyty sprzęt powinien wylądować na śmietniku. Jednak jest to zabronione.
Gdzie powinien trafiać elektroniczny złom?
Sprzęt elektroniczny został zakwalifikowany do odpadów niebezpiecznych. Stało się tak, ponieważ nowoczesna technologia wyposaża go w najróżniejsze elementy, które w fazie rozkładu mogą być niebezpieczne dla środowiska. Jednocześnie w tego typu sprzęcie są podzespoły i elementy wykonane ze szlachetnych metali i innych drogich materiałów, które mogą i powinny być odzyskane.
Dlatego istnieją przedsiębiorstwa, takie jak Ago Recykling, które zajmują się skupem złomu elektronicznego i uszkodzonego sprzętu tego typu. Niektóre firmy skupują również niesprawne akumulatory i niepotrzebne miedziane kable. Dodatkową działalnością może być też recykling i utylizacja niektórych podzespołów.
Dlaczego oddawanie elektroniki na złom jest dobrym wyjściem?
Oprócz aspektu ekologicznego, polegającego na tym, że nie zanieczyszcza się środowiska szkodliwymi odpadami, występuje też aspekt finansowy. W wielu przypadkach podzespoły elektroniczne zbudowane są przy udziale cennych metali szlachetnych. Można tutaj wspomnieć o złotych i srebrnych kostkach pamięci RAM. Odzyskanie tych właśnie metali jest bardzo opłacalnym posunięciem. Na uwagę zasługują też obustronnie pozłacane procesory. Przez odpowiedni recykling można odzyskać złoto z powrotem.
Jak kształtują się ceny?
Skup złomu elektronicznego opłacalny jest w makroskali. Wiadomo, że oddając jeden stary laptop na złom, nie otrzymamy zbyt wielkiego majątku, ale też nie oddamy go całkiem za darmo. O konkretnych cenach można mówić w przypadku kilogramów konkretnego złomu.
Najcenniejszym złomem tego typu są niektóre rodzaje procesorów, gdzie za kilogram można uzyskać od 250 do 750 złotych. Trochę mniej cenne są złote i srebrne pamięci Ram – odpowiednio 85 i 35 złotych za kilogram i płytki główne ze starych telefonów – po 70 złotych.
Dobrą cenę mają płyty z komputerów i serwerów – około 22 zł za kilogram, a także porównywalne cenowo sieciowe i graficzne karty rozszerzeń. Za kilogram twardych dysków można otrzymać 5 złotych a laptopy bez baterii to cena koło 2 złote za kilogram.
Poszczególne ceny mogą się nieznacznie różnić między poszczególnymi firmami skupującymi złom elektroniczny, dlatego warto zrobić dokładne rozeznanie i wybrać najkorzystniejszą opcję.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
Tremba Rafał Tomaszewski
10-083 Olsztyn, al. Warszawska 59 lok. 9
-
Btt Automatyka Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością
80-231 Gdańsk, Fiszera 14