Formy opodatkowania dostępne w Polsce

Nikt nie lubi płacić podatków, jednak jest to obowiązek każdej osoby uzyskującej dochód. Formę opodatkowania podatnik w większości przypadków może zmienić każdego roku do 20 stycznia. W Polsce można się rozliczać na kilka sposobów, które mają swoje wady i zalety. Warto sprawdzić, która forma będzie najkorzystniejsza dla Ciebie. Dowiedz się, jakie są formy opodatkowania możliwe dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
Opodatkowanie na zasadach ogólnych i skala podatkowa
Zakładając działalność gospodarczą, warto zapytać eksperta, np. z Biura księgowego Maya, która opodatkowania będzie najlepsza. Popularne opodatkowanie na zasadach ogólnych jest korzystne dla osób osiągających dochody przed pierwszym progiem podatkowym. W 2022 roku wysokość podatków jest ustalona na:
- 17% - dochody do 120 000 złotych,
- 32% - od nadwyżki kwoty 120 000 złotych,
Nowe przepisy zwiększają także kwotę wolną od podatku do 30 000 złotych. Osoby rozliczające się na zasadach ogólnych mogą skorzystać z wielu ulg m.in. dla klasy średniej, termomodernizacyjnej czy na dziecko.
Dla kogo jest korzystny podatek liniowy?
Podatek liniowy to preferencyjna forma opodatkowania. Rozliczanie podatku w tym przypadku jest ustalone na 19% bez względu na uzyskane zarobki. Tu nie jest możliwe odliczenie kwoty wolnej od podatku, jak w przypadku skali podatkowej. Po zmianach związanych z Polskim Ładem składka zdrowotna dla osób rozliczających się tą formą opodatkowania wyniesie 4,9% od dochodu i nie będzie możliwe jej odliczenie. Przedsiębiorcy na podatku liniowym nie mogą korzystać z ulg.
Ryczałt i karta podatkowa w Polskim Ładzie
Nowe przepisy uniemożliwiają zmianę rozliczania na kartę podatkową. Mogą na niej działać tylko nowe przedsiębiorstwa założone do końca roku 2021 i przedsiębiorcy aktualnie rozliczający się za pomocą karty podatkowej. Natomiast ryczałt to forma opodatkowania dla przedsiębiorców, którzy uzyskali w minionym roku przychody w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro. Od 2022 roku progi podatkowe na ryczałcie ewidencjonowanym będą wynosić:
- 3% - działalność handlowa i gastronomiczna,
- 5,5% - działalność wytwórcza i budowlana,
- 8,5% - działalność usługowa i gastronomiczna uwzględniająca sprzedaż napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%,
- 10% - handel nieruchomościami,
- 12% - oprogramowanie i doradztwo komputerowe,
- 14% - opieka zdrowotna, architekci, inżynierzy, projektanci oraz usługi badań i analiz technicznych,
- 15% - usługi reklamowe, rozrywkowe i finansowe,
- 17% - wolne zawody.
Jak zatem widać, możliwości jest wiele, a odpowiednią dla siebie warto wybrać świadomie.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Exima Ubezpieczenia komunikacyjne , rolne , majątkowe , na życie.
80-394 Cedry Wielkie, Bażantowa 4
-
-
-