Etapy likwidacji szkody komunikacyjnej

Procesem usuwania strat poniesionych w wyniku kolizji lub wypadku zajmuje się towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy. Likwidacja szkód komunikacyjnych ma na celu uzyskanie odszkodowania. Ma ona naprawić szkody rzeczowe, osobowe lub krzywdę, czyli uszczerbek psychiczny doznany w wyniku wypadku. Zgłoszenie szkody komunikacyjnej to pierwszy etap procesu, który kończy się otrzymaniem odszkodowania. Poniżej prezentujemy przebieg poszczególnych etapów.
Jak zgłosić szkodę komunikacyjną?
Zgłoszenie do ubezpieczyciela jest niezbędnym etapem w procesie likwidacji szkody komunikacyjnej. Do zgłoszenia szkody rzeczowej potrzebny jest dowód rejestracyjny, dane kierującego pojazdem, oświadczenie sprawcy i zgoda na wypłatę odszkodowania. Jeśli na miejsce została wezwana policja, niezbędne są także dane jednostki. W przypadku szkody osobowej należy także udostępnić dokumentację medyczną związaną z wydarzeniem, a także rachunki dokumentujące koszty poniesione w wyniku wypadku. Zgłoszenia można dokonać osobiście, przez telefon, przez formularz online, mailowo lub pisemnie. Po wypadku warto skorzystać z usług z zakresu likwidacji szkód komunikacyjnych, np. BLS Auto Galerii z Białej Podlaskiej.
Wizyta rzeczoznawcy, oględziny i wydanie decyzji
Zgłoszenie szkody rzeczowej do likwidacji szkody komunikacyjnej wymaga oględzin przeprowadzonych przez rzeczoznawcę. Umożliwi to ocenę rozmiaru i rodzaju uszkodzeń oraz oszacowanie wartości. Warto zadbać o dokumentację fotograficzną szkody – w niektórych przypadkach konieczne jest dostarczenia zdjęć. Po przekazaniu informacji przez rzeczoznawcę, towarzystwo ubezpieczeniowe w przeciągu 30 do 90 dni wydaje decyzję i wypłaca odpowiednie odszkodowanie.
Czy trzeba się zgodzić z decyzją towarzystwa ubezpieczeniowego?
Od decyzji ubezpieczyciela przysługuje odwołanie. Należy podać kwotę, która w Twoim odczuciu będzie adekwatna do poniesionych szkód. Warto dobrze uzasadnić jej wysokość i udokumentować poniesione wydatki. W niektórych przypadkach można powołać niezależnego rzeczoznawcę, który zweryfikuje zasadność roszczeń.
Proces likwidacji szkody komunikacyjnej składa się z kilku etapów. Na każdym z nich przydaje się znajomość własnych praw i obowiązków. Dobre przygotowanie merytoryczne przyda Ci się w trakcie ubiegania się o odszkodowanie.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Tomasz Młodzikowski Komornik Sądowy
34-100 Wadowice, Łazówka 44
-
-