Domowe studio nagrań – od czego zacząć?
Rozwój techniki sprawił, że nagrywanie utworów muzycznych nie wymaga już specjalistycznego studia nagrań. Obecnie wystarczy dobranie odpowiedniego sprzętu i przemyślane wygłuszenie pomieszczenia, aby cieszyć się piosenkami własnego autorstwa stworzonymi w warunkach domowych. Co powinno zawierać domowe studio nagrań i jak zabrać się za jego budowę?
Studio nagrań w domu
W tym artykule postaramy się przybliżyć czytelnikom podstawowe sprzęty, które powinno zawierać domowe studio nagrań, aby rozpocząć swoje funkcjonowanie. Oczywiście, z biegiem czasu można rozbudowywać domowe studio muzyczne o dodatkowe elementy, jednak zacząć trzeba od podstaw, którymi są: komputer z oprogramowaniem do nagrywania, mikrofon z dodatkami, interfejs audio, odsłuchy, słuchawki oraz elementy wygłuszające pomieszczenie. Przyda się również nieco zapału i szczypta talentu.
Komputer i oprogramowanie do nagrywania wokalu
Do nagrywania może posłużyć właściwie każdy sprawnie działający komputer stacjonarny lub laptop. Ważne, żeby jego działanie było płynne, a programy muzyczne, które na nim zainstalujemy, działały bez zastrzeżeń. Potrzebne będzie nam przede wszystkim oprogramowanie nagrywające dźwięk, które najczęściej służy także do jego obróbki. Dzięki tego typu programom możemy ułożyć poszczególne ścieżki wokalu i nałożyć na nie wybrane efekty.
Mikrofon do nagrywania wokalu
Na rynku dostępne są przede wszystkim dwa rodzaje mikrofonów:
- mikrofony dynamiczne – charakteryzują się prostą budową i relatywnie mniejszą czułością nagrywania, dlatego nie są tak wrażliwe na źle zaadaptowane akustycznie pomieszczenie, obecnie korzysta się z nich rzadziej w studiach nagrań, znacznie lepiej sprawdzają się podczas koncertów,
- mikrofony pojemnościowe – kosztują więcej niż mikrofony dynamiczne, ale są lepiej przystosowane do studia nagrań (także domowego), aby wyciągnąć z nich jak najwięcej, należy uprzednio odpowiednio wygłuszyć pomieszczenie, w którym nagrywa się wokal.
Niezbędnym dodatkiem do mikrofonu powinien być pop killer zwany także pop filtrem, czyli kawałek materiału naciągnięty na zazwyczaj plastikową obręcz. Pop filter umieszcza się pomiędzy ustami wokalisty a mikrofonem podczas nagrywania, aby zniwelować niepożądane dźwięki np. trzaski spowodowane głoskami zwartowybuchowymi lub świsty (tzw. sybilanty). Do mikrofonu niezbędny będzie również stabilny i solidny statyw. Mikrofony pojemnościowe wymagają jeszcze specjalnego koszyka, w którym są umieszczane i mocowane na statywie.
Interfejs audio do nagrywania wokalu
Interfejs audio to rodzaj zewnętrznej karty muzycznej, która poprawia jakość dźwięku i pozwala na kontrolowanie np. głośności nagrywania mikrofonu. Zazwyczaj interfejs audio podłączany jest do komputera przy pomocy wejścia USB. Większość modeli potrzebuje zasilania z gniazdka, jednak istnieją także interfejsy czerpiące energię z samego komputera stacjonarnego lub laptopa.
Odsłuchy w domowym studiu nagrań
Jeśli zamierzamy miksować i masterować (czyli obrabiać dźwięk) u siebie w domu, warto zainwestować w odpowiednie odsłuchy zwane monitorami studyjnymi. Ten typ kolumn głośnikowych pozwala na wierne odtworzenie ścieżki dźwiękowej dzięki wyrównanej częstotliwości. Odsłuchy są niezbędnym elementem każdego profesjonalnego studia nagrań.
Słuchawki do nagrywania wokalu
Wybierając słuchawki do nagrywania wokalu, wypada skupić się na modelach specjalnie do tego zaprojektowany, czyli słuchawkach zamkniętych. Słuchawki zamknięte nie pozwalają dźwiękom przedostać się na zewnątrz, co zapobiega ich niepożądanej rejestracji przez mikrofon. Warto pamiętać, że inaczej dobieramy słuchawki do nagrywania wokalu, a inaczej słuchawki do procesu miksu i masteringu.
Wygłuszanie pomieszczenia
Bardzo ważnym etapem budowy domowego studia nagrań jest wygłuszenie pomieszczenia, które powinno zapewnić wysoką jakość nagrywanych wokali. Profesjonaliści ten zabieg nazywają adaptacją akustyczną. Wbrew obiegowej opinii nie najlepszym materiałem do tego są pudełka po jajach. Osoby zajmujące się profesjonalnie zagadnieniami audio polecają przede wszystkim panele z włókna szklanego lub wełnę mineralną. Na rynku dostępne są także specjalne panele akustyczne oraz tzw. przenośne kabiny akustyczne, które umieszcza się na statywie. Jednak dwie ostatnie opcje nie należą do najtańszych.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
Tomasz Sinkowski St System Technology Sp. z o.o.
49-351 Przylesie 85
-