Do czego służą mikrorurki?

Dynamiczny rozwój technologiczny nie omija rynku rur z tworzyw sztucznych. Do tworzenia różnego rodzaju kanalizacji oraz systemów okablowania stosuje się więc coraz to nowsze rozwiązania. Jednym z nich są mikrorurki, tworzące tzw. mikrokanalizacje, które, choć są już powszechnie znane w Europie, w Polsce stosowane są od niedawna i cieszą się wciąż rosnącą popularnością. Czym są mikrorurki i do czego służą? Odpowiadamy!
Co to są mikrorurki i jakie jest ich zastosowanie?
Mikrorurki, znane też jako mikrokable, służą do tworzenia nowoczesnych kanalizacji teletechnicznych. To wtórniki, do których wdmuchiwane są przystosowane do tego wielowłóknowe kable, a następnie wprowadza się je w przekrój pierwotnej rury. System mikrokanalizacji przeznaczony jest do budowy nowoczesnych sieci szkieletowych, dystrybucyjnych, światłowodowych oraz dostępowych w technologii FTTH.
Miniaturowe rurki HDPE najczęściej mają średnicę zewnętrzną od 5 do 14 mm, a grubości ich ścianek to od 0,75 do 2 mm, w zależności od tego, czy są to mikrorurki cienko- czy grubościenne. Mikrorurki mogą być zaciągane lub wdmuchiwane, dzięki czemu można je zastosować zarówno w nowych, jak i już istniejących instalacjach oraz wewnątrz i na zewnątrz budynku. Mikrokable dostępne są u takich producentów jak np. Teltar.
Zalety stosowania mikrorurek w kanalizacjach
Rozbudowa sieci technologią mikrokanalizacji niesie ze sobą szereg korzyści. Niewielkie rozmiary mikrorurek pozwalają zwiększyć pojemność rur w istniejących sieciach oraz zmniejszyć opłaty związane z umiejscowieniem obcych urządzeń w pasie drogowym. Lepsze wykorzystanie infrastruktury i niskie koszty instalacji sprawiają, że mikrokanalizacja jest rozwiązaniem znacznie tańszym od kanalizacji wykonanej w tradycyjnej technologii.
Możliwość dociągania nowych włókien metodą wdmuchiwania znacząco ułatwia wszelkie prace modernizacyjne w obrębie instalacji. Jeden minikabel może pomieścić nawet do 288 mikrowłókien. Mikrorurki można łączyć ze sobą w sposób hermetyczny, tym samym nie zwiększając oporu przy zaciąganiu lub wdmuchiwaniu mikrokabla. Nie występuje również ryzyko zaplątania się w kable już znajdujące się w rurze wtórnej. Mikrokanalizacja z użyciem mikrorurek jest więc nowoczesnym, obniżającym koszty, efektywnym i szybkim sposobem układania kabli.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
EP Sp. z o.o. - TwojeOpakowanie
50-078 Wrocław, Stanisława Leszczyńskiego 4 lok. 29
-
-
-