Czym są rozliczenia PCC?
Odprowadzanie podatków to jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych obowiązków obywatela danego kraju. Choć istnieją podatki, z którymi styczność ma większość Polaków, są też takie, które rozlicza się zdecydowanie rzadziej. Jednym z najlepszych przykładów jest PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Podpowiadamy, czym tak naprawdę jest i kto jest zobowiązany do jego odprowadzania.
Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych?
Podatek od czynności cywilnoprawnych, w skrócie PCC, obejmuje niektóre transakcje w obrocie gospodarczym. Do polskiego systemu podatkowego podatek od czynności cywilnoprawnych pod obecną nazwą został wprowadzony 1 stycznia 2001 r. Zaczęły wówczas obowiązywać dwie nowe ustawy – ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych i ustawa o opłacie skarbowej, którymi zastąpiono jeden akt prawny - ustawę o opłacie skarbowej z 31 stycznia 1989 r. (regulującą zarówno opłatę skarbową od czynności cywilnoprawnych będącą de facto podatkiem, jak i opłatę skarbową od czynności organów administracji publicznej). Przyjęta w nowej ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych konstrukcja prawna podatku została zbliżona do wcześniejszych rozwiązań obowiązujących dla opodatkowania czynności cywilnoprawnych opłatą skarbową.
Przeczytaj również: Rola obsługi księgowej w prowadzeniu firmy
Objęte PCC mogą być osoby fizyczne, prawne, a także jednostki organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej. Podatnikiem w przypadku każdej z czynności cywilnoprawnej jest:
Przeczytaj również: Różnice między księgowością pełną a uproszczoną
- kupujący – w umowie sprzedaży,
- obie strony – w umowie zamiany,
- obdarowany – w umowie darowizny,
- nabywca własności nieruchomości – w umowie dożywocia,
- nabywca rzeczy lub praw majątkowych ponad udział w spadku lub współwłasności – w umowie o dział spadku lub zniesienie współwłasności,
- użytkownik lub nabywający prawo służebności – w ustanowieniu odpłatnego użytkowania,
- biorący pożyczkę lub przechowawca – w umowie pożyczki lub depozytu nieprawidłowego,
- składający oświadczenia woli o ustanowieniu hipoteki – w ustanowieniu hipoteki,
- wspólnicy lub spółka – w umowie spółki cywilnej.
Eksperci z biura rachunkowego Bilans z Wejherowa wyjaśniają: Podatek od czynności cywilnoprawnych opłaca się na konto odpowiedniego Urzędu Skarbowego w ciągu 14 dni od powstania obowiązku podatkowego. Aby go rozliczyć, warto skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty.
Ile wynosi podatek od czynności cywilnoprawnych?
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych w sposób jasny określa jego stawki. Dla wszystkich umów sprzedaży, zmiany, dożywocia, a także o dział spadku, zniesienie współwłasności i darowizny jest to 2%. Jeśli chodzi o inne prawa majątkowe, przeniesienie ich własności oraz umowy ustanowienia odpłatnego użytkowania, PCC wynosi 1%.
Przeczytaj również: Czym jest księga przychodów i rozchodów?
Z kolei umowę pożyczki, depozytu nieprawidłowego, od ustanowienia hipoteki na zabezpieczenie wierzytelności ustalonych oraz umowę spółki lub jej zmianę obejmuje podatek w wysokości 0,5%. Umowa o ustanowienie hipoteki na zabezpieczenie wierzytelności o wysokości nieustalonej objęta jest podatkiem stałym w wysokości 19 złotych.
Rozliczenie PCC w Urzędzie Skarbowym nie obejmuje aktów notarialnych. W ich przykładu opłata jest dokonywana bezpośrednio u notariusza, będącego płatnikiem tego podatku w imieniu stron aktu notarialnego. Z całego podatku zwolnione są również czynności, które obejmują przedmiot ruchomy o wartości mniejszej niż 1000 złotych. Wyjątek dotyczy także stron podlegających podatkowi od towarów i usług lub tych, które są z niego zwolnione.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Kancelaria Wsparcia Prawnego Janusz Uściński
35-603 Rzeszów, Dunikowskiego 17 lok. 2
-
-