Czym są i jak działają miniszklarnie?

Spis treści
- Z czego może być zbudowana miniszklarnia?
- W jaki sposób działa miniszklarnia?
- Czy miniszklarnia wymaga sporych nakładów finansowych?
Miniszklarnia jest niewielką przestrzenią zamkniętą, w której można uprawiać nieduże warzywa i zioła przez cały rok. Dzięki niej zapach aromatycznej bazylii lub świeżego czosnku niedźwiedziego będzie sprawiał Ci nieopisaną przyjemność. Jednak zanim wysiejesz w miniszklarni ulubione gatunki, musisz wiedzieć, jak prawidłowo eksploatować taką konstrukcję. Nie obawiaj się, to nic trudnego! Przeczytasz o tym poniżej.
Z czego może być zbudowana miniszklarnia?
Zacznijmy od tego, że miniszklarnię możesz stworzyć na parapecie kuchennym, balkonie lub w ogrodzie. Decyzja zależy od tego, ile dokładnie miejsca masz do wykorzystania. Jak sugeruje producent nasion TORAF z Maciejowa k. Kluczborka, do stworzenia miniszklarni możesz posłużyć się szkłem lub panelami poliwęglanowymi. Zwłaszcza tworzywo sztuczne jest obecnie bardzo popularne ze względu na niewielką wagę, łatwość obróbki i przystępną cenę. W takiej miniszklarni z poliwęglanu zioła i warzywa będą rosły znakomicie.
W jaki sposób działa miniszklarnia?
Taka przezroczysta konstrukcja zapewnia roślinom świetne warunki klimatyczne. Znajdą w niej przede wszystkim:
-
podwyższoną temperaturę;
-
wyższy poziom wilgoci;
-
pełne nasłonecznienie;
-
ochronę przed wiatrem i szkodnikami;
-
stałe warunki bez względu na porę roku.
Z tego względu możesz w niej wysiać nasiona ekologiczne, własne, czy kupione w innym miejscu. W szklarni świetnie poradzą sobie również warzywa egzotyczne, które do prawidłowego rozwoju wymagają specyficznych warunków. Co więcej, te niewielkie konstrukcje zapewnią Ci dostęp do świeżych upraw. Nie musisz więc mrozić lub suszyć w lecie swoich zbiorów, by korzystać z nich zimą czy wiosną.
Czy miniszklarnia wymaga sporych nakładów finansowych?
Trzeba przyznać, że budowa niewielkiej szklarni jest bardzo przystępna pod względem kosztów. W porównaniu do tradycyjnej konstrukcji wznoszonej na działce wydatek jest znikomy. Wielu pasjonatów świeżych upraw korzysta z możliwości samodzielnego stworzenia miniszklarni, co jeszcze mocniej ogranicza koszty. Bez względu na to, czy kupisz gotową miniszklarnię, czy zechcesz stworzyć ją samodzielnie, z pewnością przyniesie Ci mnóstwo pożytku i radości. Pamiętaj, tylko by regularnie dbać o roślinki posadzone w miniszklarni!
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Marek Leończak Przychodnia dla zwierząt
18-400 Łomża, Hipokratesa 40
-
-
Na Skraju Przychodnia weterynaryjna Joanna Chmielewska-Rokicka
05-300 Mińsk Mazowiecki, Topolowa 4 lok. 11