Czym różni się kredyt hipoteczny od kredytu mieszkaniowego?

Wielu Polaków zastanawia się nad odpowiedzią na pytanie czym różni się kredyt hipoteczny od kredytu mieszkaniowego, gdy rozpoczyna proces poszukiwania finansowania na zakup wymarzonego domu czy mieszkania. Choć obie te formy kredytowania mogą wydawać się do siebie podobne, występują pomiędzy nimi zasadnicze różnice. W niniejszym artykule przyjrzymy się definicjom, cechom charakterystycznym oraz warunkom związanym z obiema tymi formami finansowania.
Kredyt hipoteczny – definicja i cechy
Kredyt hipoteczny to rodzaj zobowiązania finansowego, zaciągniętego na cele związane z zakupem, budową lub remontem nieruchomości. Jego kluczowa cecha polega na tym, że jest zabezpieczony na rzecz banku hipoteką ustanowioną na nieruchomości, która została sfinansowana za pomocą tego kredytu. Takie zabezpieczenie jest niezwykle istotne dla instytucji finansowej, ponieważ w sytuacji niewypłacalności kredytobiorcy umożliwia jej przejęcie nieruchomości i odzyskanie części środków poprzez jej sprzedaż. Warto dodać, że nie wszystkie kredyty hipoteczne są przeznaczone na cele mieszkaniowe. Można zaciągnąć kredyt hipoteczny na inny cel, pod warunkiem ustanowienia hipoteki na rzecz banku na dowolnej nieruchomości. Mianownikiem wspólnym dla wszystkich rodzajów kredytów hipotecznych jest zatem ustanowienie hipoteki.
Przeczytaj również: Czy, aby wziąć kredyt hipoteczny we dwoje trzeba być małżeństwem?
Kredyt mieszkaniowy – co to?
Z kolei kredyt mieszkaniowy jest specyficznym rodzajem kredytu hipotecznego, którego celem jest sfinansowanie zakupu mieszkania, domu lub garażu. Banki nie udzielają tego rodzaju kredytów na inne cele. Co istotne, kredyt mieszkaniowy jest zawsze zabezpieczony hipoteką, gdyż instytucje finansowe nie chcą ponosić ryzyka związanego z długoterminowym i wysokokwotowym finansowaniem bez dodatkowych zabezpieczeń. W przypadku rynku pierwotnego, gdzie jeszcze nie ma założonej księgi wieczystej dla nieruchomości, kredyt mieszkaniowy może być udzielany na specjalnych warunkach – z ubezpieczeniem lub wyższą marżą banku. Po wybudowaniu nieruchomości oraz założeniu księgi wieczystej konieczne jest ustanowienie hipoteki.
Przeczytaj również: Jak się przygotować do zaciągnięcia kredytu hipotecznego?
Podsumowując, zarówno kredyt hipoteczny, jak i kredyt mieszkaniowy, w którego zaciągnięciu może pomóc kancelaria Eurokass, są zobowiązaniami finansowymi związanymi z nieruchomościami, jednak różnią się celem ich zaciągnięcia oraz zakresem możliwości ich wykorzystania. Wybierając odpowiedni kredyt dla siebie, warto wziąć pod uwagę te różnice oraz dokładnie analizować oferty banków, aby wybrać tę najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Enigma Kancelaria doradcy podatkowego biuro rachunkowe Grażyna Burchardt
93-545 Łódź, Wiwulskiego 15
-
-
-