Czym lub jak karmić psa z alergią pokarmową?

Podobnie jak ludzie, tak również i psy mogą mieć alergie pokarmowe. Dlatego, gdy zauważymy niepokojące objawy po spożyciu karmy, powinniśmy udać się do weterynarza w celu ustalenia, na który ze składników pies jest uczulony. Na szczęście na rynku istnieje wiele pełnowartościowych produktów, które dostosowane są w taki sposób, by wyeliminować z nich składniki, które najczęściej są odpowiedzialne za reakcje alergiczne.
Dieta dla psa alergika – co warto wiedzieć?
Podstawą karmienia psa z alergią pokarmową jest wyeliminowanie produktów, które powodują u niego reakcje uczuleniowe. Najczęstszym winowajcą są białka zbożowe. W przeciwieństwie do ludzkich psie żołądki źle radzą sobie z trawieniem produktów zbożowych, które często można znaleźć w składzie karm niskiej jakości.
Bezpieczna karma dla psa alergika powinna być monobiałkowa i bezzbożowa. Godne polecenia są produkty marek, takich jak Naturea – można tutaj znaleźć karmy suche i mokre, oraz przysmaki bez dodatku zbóż. To o tyle cenne, że większość dostępnych na rynku przysmaków dla psów składa się głównie ze zboża i tłuszczu.
Niezwykle ważne jest też pochodzenie białka w karmie dla psa. W przypadku produktów odzwierzęcych najczęściej można spotkać się z uczuleniami na wołowinę, jaja, mleko i drób. Te składniki znajdują się również w większości produktów dostępnych na rynku. Znacznie rzadziej zdarzają się psy uczulone na białka pochodzące z ryb, dziczyzny i jagnięciny.
Jednakże może przydarzyć się i taka sytuacja, dlatego powstał szereg innowacyjnych rozwiązań z wykorzystaniem owadów. Karmy tego typu (np. Yora) wykorzystują wyselekcjonowane gatunki larw, ponieważ białko w nich zawarte jest łatwo przyswajalne, a dodatkowo są one bogate w makro- i mikroelementy.
Zbilansowanych karm dla psów alergików warto szukać w sklepach zoologicznych, takich jak Dlapsaikota.
Przysmaki dla psa alergika – na co uważać?
Najtrudniejsze w zadbaniu o dobry stan zdrowia psa alergika jest nie tylko dostosowanie odpowiedniej dla niego karmy, ale również wybór przysmaków. Te nie wchodzą w skład trzonu diety czworonoga, dlatego często stanowią psi fast-food. Oprócz barwników i aromatów, które mają nadać im atrakcyjności, najczęściej znajdziemy w nich zboża oraz niskiej jakości tłuszcze.
Niestety w przypadku psich alergików dobór odpowiednich smaczków może być problematyczny. W takich przypadkach warto poszukać przysmaków opartych na białku owadów i warzywach, które również będą dla niego nie tylko atrakcyjne, ale też bezpieczne.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
Amd-Rol Michał Debner Usługi Dla Rolnictwa
74-320 Rychnów 18A