Czym jest zasiłek pogrzebowy i jak go uzyskać?

Śmierć bliskiej osoby jest dużym obciążeniem nie tylko emocjonalnym, ale również finansowym. Opłacenie wszystkich kosztów może znajdować się poza możliwościami wielu rodzin – z myślą o nich został wprowadzony zasiłek pogrzebowy. Czym jest ten zasiłek, kto i kiedy może go uzyskać i na jakie kwoty można w takiej sytuacji liczyć? Na te i na inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Czym jest zasiłek pogrzebowy?
Zasiłek pogrzebowy to finansowa rekompensata kosztów związanych z organizacją pochówku osoby zmarłej. Wypłatą tego rodzaju środków zajmuje się Zakłada Ubezpieczeń Społecznych po dopełnieniu odpowiednich formalności przez osobę lub osoby ubiegające się o zasiłek.
Kto może ubiegać się o zasiłek pogrzebowy?
O zwrot kosztów poniesionych przy organizacji pochówku może ubiegać się każda osoba, grupa osób lub instytucja, która te koszty poniosła. A zatem poza małżonkiem lub dziećmi zmarłego zasiłek pogrzebowy może być uzyskany przez:
innych członków rodziny, niezależnie od stopnia pokrewieństwa,
pracodawcę,
dom opieki społecznej,
gmina, powiat,
kościół lub związek wyznaniowy,
Ważne jest, żeby został spełniony przynajmniej jeden z poniższych warunków:
organizator pogrzebu z rodziny zmarłego jest objęty ubezpieczeniem rentowym w zus, pobiera emeryturę lub rentę,
zmarły był objęty ubezpieczeniem rentowym w zus, pobierał rentę lub emeryturę bądź spełniał warunki do ich uzyskania,
zmarły pobierał zasiłek choroby albo świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu ubezpieczenia.
Zasiłek jest przyznawany po wypełnieniu wniosku Z-12 wraz z niezbędnymi załącznikami, np. odpisem skróconym aktem zgonu oraz oryginały rachunków dotyczących poniesionych kosztów. Wniosek można składać w terminie do 12 miesięcy od daty śmierci lub – w sytuacji kiedy zwłoki zostały znalezione i pochowane z dużym opóźnieniem - 12 miesięcy od daty pogrzebu.
W dopełnieniu formalności związanych z uzyskaniem zasiłku mogą pomóc domy pogrzebowe, np. zakład Usług Pogrzebowych Gloria.
Ile wynosi zasiłek pogrzebowy?
Maksymalna wysokość zasiłku pogrzebowego wynosi 4000 złotych. Należy jednak pamiętać, że ostateczna wysokość uzyskanej kwoty uzależniona jest od różnych czynników. Kluczowy jest stopień pokrewieństwa ze zmarłym. Najbliższa rodzina (małżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki etc.) otrzymują zawsze zasiłek w wysokości 4000 złotych, niezależnie od tego ile faktycznie wyniosły koszty pochówku. Jeśli zmarły został pochowany z inicjatywy pracodawcy lub instytucji , zasiłek jest równy poniesionym kosztom, jednak nie może przekroczyć kwoty 4000 złotych.
Jeśli koszty pogrzeby zostały pokryte przez więcej osób lub instytucji, kwota zasiłku jest dzielona między nie proporcjonalnie do poniesionych wydatków.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Ekopak Ewa Gintowt-Juchniewicz
05-462 Wiązowna, Pęclińska 38
-
Mar-Pol Usługi i handel sprzętem p.poż. Iwona Nosek
30-727 Kraków, Pana Tadeusza 6
-
Toruńskie Surowce Wtórne Sp. z o.o
87-100 Toruń, Łódzka 23