Czy słoiki PET nadają się do przechowywania żywności?
Słoiki PET to popularne opakowania wykorzystywane w wielu branżach. Stosuje się je między innymi do przechowywania leków, kosmetyków i chemii gospodarczej. Wiele osób – zwłaszcza tych, które zwracają dużą uwagę na to, jakie opakowania wybierają – zadaje sobie pytanie, czy słoiki PET nadają się do przechowywania żywności. Odpowiadamy na nie w poniższym artykule.
Czym jest PET?
PET, czyli politereftalan etylenu, to termoplastyczny polimer z grupy poliestrów. Został wynaleziony w Wielkiej Brytanii w latach 40. Charakteryzuje się niską wagą, przezroczystością, łatwością obróbki oraz niską ceną. Zalety tego materiału szybko dostrzegli producenci z różnych branż. Po opatentowaniu butelki PET w latach 70. XX wieku tworzywo to znalazło zastosowanie w produkcji opakowań w wielu branżach: kosmetycznej, farmaceutycznej, suplementów diety, chemicznej czy spożywczej.
Przeczytaj również: Jak prawidłowo eksploatować agregat prądotwórczy?
Czym PET jest bezpieczny dla zdrowia?
Wiele osób obawia się, że przechowywanie żywności w plastikowych pojemnikach może prowadzić do wydzielania się szkodliwych substancji. Powołują się one na fakt, że w niektórych rodzajach plastiku stwierdzono obecność bisfelonu A i ftalanów, chemikaliów mogących prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak niedobory odporności, nieprawidłowości metaboliczne i hormonalne czy problemy behawioralne.
Niektóre rodzaje plastiku nie zawierają jednak tych szkodliwych substancji. Jednym z nich jest właśnie PET, dlatego może być bez przeszkód wykorzystywany do produkcji pojemników na żywność. Słoiki z politereftalan etylenu, których szeroki wybór oferuje między innymi producent opakowań typu PET Horizon Polymers z Łodzi, są coraz częściej stosowaną alternatywą dla swoich szklanych odpowiedników. Używa się ich do przechowywania dżemów, kremów i produktów sypkich, takich jak mąka, kasza czy makaron.
O czym pamiętać, kupując produkty spożywcze w słoikach PET?
Wybierając produkty spożywcze w słoikach PET, warto jednak pamiętać o bezpiecznych zasadach ich użytkowania. Po pierwsze słoiki PET do żywności nie powinny być podgrzewane ani wystawiane na działanie słońca. Wynika to z faktu, że PET jest wrażliwy na wysokie temperatury i promieniowanie UV – pod wpływem ich działania może dochodzić do jego degradacji i uwalniania się szkodliwych substancji. Z tego samego powodu słoików PET nie należy zmywać w zmywarce – można je myć ręcznie maksymalnie w temperaturze 30 stopni Celsjusza.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Globmetal Kamil Pawlak
75-845 Koszalin, Inwestorska 5
-
Kancelaria Notarialna Monika Kołodzińska–Listwan Notariusz
01-824 Warszawa, Przybyszewskiego 48/54 lok. 2
-
-