Czy przenośne detektory gazu są skuteczne?

Nieszczelność instalacji gazowej to spory problem – ulatniający się gaz stanowi zagrożenie dla osób znajdujących się w pobliżu. Do rozszczelnienia instalacji może dojść pomimo systematycznych przeglądów, dlatego gdy tylko poczuje się charakterystyczną woń bądź zadziała czujnik dymu, trzeba od razu działać. Pierwszym krokiem w takim przypadku jest sprawdzenie instalacji przy pomocy detektora gazu. Co warto wiedzieć o tych przenośnych urządzeniach?
Stacjonarny czy przenośny detektor gazu?
Zasadniczo detektory gazu można podzielić na urządzenia stacjonarne i przenośne. Te pierwsze montowane są na stałe najczęściej w miejscach, w których ewentualna nieszczelność stanowiłaby poważne zagrożenie oraz dostępna jest wystarczająca ilość miejsca do montażu. Są to m.in. zakłady przemysłowe wyposażone w instalacje z różnego rodzaju gazami, bądź takie, w których stale należy monitorować poziom tlenu.
Przeczytaj również: Obowiązek stosowania detektorów gazu. Jakich miejsc dotyczy?
Natomiast przenośne detektory gazu, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenia mobilne, dzięki którym można dokonać pomiaru w dowolnym miejscu bądź terenie. W przeciwieństwie do detektorów stacjonarnych są niewielkich rozmiarów, dzięki czemu można je zastosować również w niewielkich pomieszczeniach zamkniętych. W ich przypadku pomiar dokonywany jest na zasadzie dyfuzji bądź z wykorzystaniem miernika z sondą. Zastosowanie tych detektorów jest praktycznie nieograniczone.
Jaka jest skuteczność przenośnych detektorów gazu?
Jak tłumaczy ekspert z firmy KROLPOL, przenośne detektory gazu dokonują pomiaru w sposób ciągły i na bieżąco informują o występującej nieszczelności za pomocą kilku alarmów: dźwiękowego, wizualnego oraz wibracyjnego. Urządzenia te są czułe nawet na niewielkie odstępstwa od normy, a także pozwalają szybko zlokalizować miejsce wycieku z bardzo dużą dokładnością. To z kolei umożliwia szybką reakcję i naprawę usterki oraz realnie podnosi poziom bezpieczeństwa.
Wartość graniczną w przenośnych detektorach gazu można ustawiać indywidualnie, w zależności od zapotrzebowania. Za ich pomocą można mierzyć stężenie pojedynczego gazu lub kilku gazów jednocześnie, w tym gazów toksycznych i wybuchowych. Przenośne detektory gazu nierzadko stanowią uzupełnienie dla detektorów stacjonarnych, gdy zachodzi konieczność dokonywania dodatkowych pomiarów np. w systemach rur, wąskich tunelach, instalacjach odpływowych, szybach czy kanałach ściekowych. Często można się spotkać również z przenośnymi detektorami będącymi elementem ochrony osobistej, ponieważ jest ergonomiczny, niezwykle czuły, a przy tym łatwy w obsłudze.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Notarialna Monika Kołodzińska–Listwan Notariusz
01-824 Warszawa, Przybyszewskiego 48/54 lok. 2
-
-
Technomac sp. z o.o.
04-669 Warszawa, Spadowa 3
-
EP Sp. z o.o. - TwojeOpakowanie
50-078 Wrocław, Stanisława Leszczyńskiego 4 lok. 29