Czy ogrzewanie podczerwienią jest energooszczędne?

Tradycyjne ogrzewanie gazem lub węglem, ostatnimi czasy budzi wiele wątpliwości. Dotyczą one ekologii, cen i oddziaływania na zdrowie ludzi korzystających z tych sposobów. W czasach, gdy wszyscy szukają tańszych, a przede wszystkim zdrowszych alternatyw w aspekcie ogrzewania, wszelkie nowinki techniczne wzbudzają ogromne zainteresowanie. Tak jest z ogrzewaniem podczerwienią.
Na jakiej zasadzie działają promienniki podczerwieni?
Skoro coraz trudniej sprostać kosztom ogrzewania za pomocą węgla, gazu czy oleju, pewną alternatywą wydają się promienniki podczerwieni. Są to różne urządzenia, które działają w podobny sposób. Emitują wyprodukowane przez siebie promienie podczerwone, które mają zdolność ogrzewania przedmiotów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie.
Promienniki można zakupić w wyspecjalizowanych sklepach, takich jak Solart, które nie tylko dostarczają różnego rodzaju asortymentu do zaspokajania odmiennych potrzeb, ale również służą fachowym doradztwem w temacie energooszczędnego ocieplania. Ocenia się, że ocieplanie za pomocą urządzeń emitujących podczerwień, jest blisko o połowę tańsze niż dostarczenie porównywalnego ciepła z pomocą tradycyjnych sposobów.
Dla niektórych określenie „ogrzewanie podczerwienią” brzmi trochę zbyt technicznie. Jednak prawda jest, że promienie podczerwone mają jak najbardziej naturalną postać. Są po prostu częścią promieniowania, jakie wydziela Słońce. Dlatego w celu pozyskania identycznych promieni, wymyślono promienniki podczerwieni, które emitują trzy długości fal, w zależności od potrzeb.
- Krótka – IR-A – emituje silne i wyraźne światło. Może być stosowana do ogrzewania dużych przestrzeni.
- Średnia – IR-B – generuje znikome ilości światła, używana do ogrzewania wybranych miejsc.
- Długa – IR-C – fala, która najlepiej nadaje się do ogrzewania domu. Nie emituje szkodliwego dla oczy światła.
Jakie zalety oprócz oszczędności energii, posiada ogrzewanie podczerwienią?
Promienniki ciepła występują w wielu rodzajach. Jedne używane są do bezpośredniego ogrzewania domów, inne do ogrzewania produktów w gastronomii a jeszcze inne znajdują zastosowanie w lecznictwie, ze względu na dobroczynne działania na ciało ludzkie. Ich wspólną cechą jest fakt, że nie ogrzewają powietrza, tylko przedmioty znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie. I dopiero te ogrzane przedmioty oddają ciepło dalej.
W przypadku systemów grzewczych zaletą jest równomierne rozchodzenie się ciepła i brak zaangażowania powietrza, co skutkuję zdrowszą atmosferą dla alergików. Przy zastosowaniu w gastronomii istotne jest to, że ogrzewane są tylko konkretne produkty, bez zbędnego działania wysokimi temperaturami na naczynia i sąsiednie przedmioty. W medycynie i kosmetyce wykorzystywane jest kojące światło, które jest przyjazne dla zdrowia i powoduje dobre samopoczucie.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Jar-dźwig elektromechanika dźwigowa
66-431 Gralewo 107 b lok. 5
-
-
Rox sp. z o.o.
05-800 Pruszków, Staszica 1
-
Prokonbud Projektowanie Konstrukcji Budowlanych Bogumił Duraj
04-284 Warszawa, Liwiecka 11 lok. 24