Czy możliwe jest i na czym polega odrzucenie spadku u notariusza?
Nie wszystkie osoby, którym przypada spadek, chcą go przyjąć. Może być to podyktowane wieloma względami, między innymi osobistymi. Najczęstszym powodem odrzucenia spadku są jednak zawarte w nim długi, nierzadko przekraczające zyski. Czy jednak odrzucenie spadku zawsze jest możliwe? Na czym polega odrzucenie spadku u notariusza? Spieszymy z wyjaśnieniem.
Czy odrzucenie spadku jest możliwe?
Z możliwości odrzucenia spadku mogą korzystać wszyscy spadkobiercy. Kwestia ta została uregulowana w Kodeksie cywilnym. Nie ma więc znaczenia, czy jest to spadkobierca ustawowy, czy powołany na mocy testamentu. Tak samo, jak spadkobierca może przyjąć spadek, tak samo może go odrzucić. Ważną rolę odgrywa tutaj jednak termin. Spadkobierca ma sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule powołania do spadku, aby złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku.
Przeczytaj również: Co powinien zawierać akt notarialny?
Co ważne, od 2015 roku przepisy prawa znacznie bardziej chronią spadkobierców. Dawniej, jeśli spadkobierca nie odrzucił spadku w terminie, przyjmował go bez ograniczenia odpowiedzialności za długi. Po nowelizacji w przypadku braku złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w terminie spadkobierca przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że jego odpowiedzialność za długi jest ograniczona do wysokości odziedziczonej masy spadkowej.
Przeczytaj również: Jak przekazać darowiznę?
Jak odrzucić spadek u notariusza?
Odrzucenia spadku można dokonać na dwa sposoby – w sądzie oraz przed notariuszem. O ile pierwsze rozwiązanie jest tańsze, tak drugie zdecydowanie szybsze. Nic więc dziwnego, że wiele osób wybiera właśnie tę opcję. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy nie upłynął wyżej wspominany, sześciomiesięczny termin na odrzucenie spadku. Trzeba to zrobić jeszcze przed wizytą u notariusza.
Przeczytaj również: Czy darowizna w formie aktu notarialnego wymaga zgłoszenia do urzędu skarbowego?
Jeśli termin na odrzucenie spadku jeszcze nie upłynął, kolejnym krokiem będzie wybór notariusza. Jedną z polecanych kancelarii jest Kancelaria Notarialna Anna Mańka. Na wizytę u notariusza należy przygotować skrócony odpis aktu zgonu zmarłego, swój dokument tożsamości oraz, o ile wcześniejsi spadkobiercy składali oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, wypis aktu notarialnego obejmujący te oświadczenia.
Notariusz zapyta także o dane pozostałych krewnych zmarłego. Chodzi między innymi o małżonka, dzieci, wnuki, rodziców czy rodzeństwo i dalszych krewnych. Oczywiście pytania dotyczące danych pozostałych spadkobierców będą uzależnione od naszego stopnia pokrewieństwa z osobą zmarłą. Po zebraniu wszystkich danych notariusz spisze stosowne oświadczenie w postaci aktu notarialnego.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
Giermak Firma Agnieszka Gal
86-300 Grudziądz, Droga Łąkowa 8
-
T-P-A Technika Przeciwpożarowa
45-124 Opole, Budowlanych 50