Czy montaż podsufitki dachowej jest konieczny?

Podbitka dachowa to ukryty element dachu, który pełni jednak kilka istotnych funkcji, w tym m.in. dekoracyjną, ochronną i termoizolacyjną. Ale czy jej wykonanie jest konieczne? Sprawdź, do czego służy i dlaczego nie warto rezygnować z podsufitki. Dowiedz się też, o czym pamiętać podczas zakupu i montażu tego produktu.
Do czego służy podbitka dachowa?
Podbitka dachowa, inaczej podsufitka, to element wykończenia spodniej strony okapu dachu. Mogłoby się wydawać, że to mało istotna część, która pełni wyłącznie funkcje estetyczne. Jednak nic bardziej mylnego. Podsufitka ma kilka zadań – ma znaczenie zarówno dla zabezpieczenia połaci dachowej i konstrukcji, jak i dla termoizolacyjności obiektu. Prawidłowo wykonana podbitka dachowa chroni końcowe podzespoły wystające poza obrys budynku, takie jak wiązary, więźba dachowa czy krokwie. Poza tym, montując podbitkę, ograniczymy i opóźnimy w czasie efekty naturalnego niszczenia związane z eksploatacją dachu. Podbitki dachowe w różnych rodzajach oferuje firma SYLMAG z Marek.
Czy podbitka dachowa jest konieczna?
Pomimo licznych korzyści wynikających z zastosowania podbitki dachowej, nie jest ona niezbędnym elementem budowy dachu. To znaczy, jej montaż nie jest wymagany w projekcie, nie wpływa też na bezpieczeństwo budowli. Trzeba się natomiast liczyć z tym, że rezygnując z podsufitki, narażamy obiekt na znacznie szybsze postępowanie niekorzystnych procesów. Mowa tu przede wszystkim o osłabieniu konstrukcji dachu pod wpływem czynników atmosferycznych. Konsekwencją najczęściej jest gnicie czy pleśń na drewnianych fragmentach. Brak zabezpieczenia tego typu może również sprawić, że na spodniej stronie połaci dachowej zagnieżdżą się owady, gryzonie lub ptaki. Poza tym, inwestorzy narażają się w ten sposób na straty ciepła, co wpływa na wyższe rachunki za ogrzewanie. Warto też pamiętać, że koszty naprawy szkód spowodowanych brakiem podbitki dachowej w przyszłości mogą być znacznie wyższe niż zakup i montaż na wczesnym etapie budowy.
O czym pamiętać wybierając i montując podbitkę?
Należy wiedzieć, że istnieje kilka sposobów mocowania podbitki, m.in. w zależności od konstrukcji dachu. Niekiedy montaż obejmuje przytwierdzanie do wystających krokwi, a niekiedy konieczny jest dodatkowy ruszt. Aby zyskać pewność, że wybrany rodzaj podsufitki (np. w drewna lub PVC) będzie pasował do dachu czy innych elementów budowli, warto przed zakupem skonsultować się z fachowcami. Profesjonalne firmy zwykle doradzają na etapie wyboru właściwego produktu. W przypadku braku wcześniejszego doświadczenia w mocowaniu podbitki, zaleca się skorzystać z usług specjalistycznych ekip budowlanych.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Aronbud Kania Arkadiusz
43-262 Radostowice, Dworcowa 85A
-
Rox sp. z o.o.
05-800 Pruszków, Staszica 1
-
-