Czy kora sosnowa nadaje się do użyźniania gleby?

Kora sosnowa znacznie ułatwia prace ogrodnicze przez cały rok. Pomaga hamować wzrost chwastów, tworzy warstwę ściółkową w przydomowych rabatach, a przy tym wygląda neutralnie, więc pasuje do większości roślin oraz trendów w architekturze ogrodowej. Coraz częściej materiał wykorzystuje się również do użyźniania gleby. Sprawdź, czy takie działanie ma sens.
Czy kora sosnowa nadaje się do użyźniania gleby?
Właściwości kory sprawiają, że materiał po kompostowaniu nadaje się do skutecznego użyźniania gleby. Przede wszystkim proces wpływa na zwiększenie ilość składników odżywczych dostępnych w materiale. Dzięki temu po obsypaniu korą roślin te otrzymają dawkę naturalnego nawozu, który umożliwi im szybki oraz zrównoważony rozwój. Co więcej, kora ma kwaśny odczyn, który pozytywnie wpływa m.in. na drzewa iglaste, krzewy owocowe, w tym także borówkę amerykańską, którą coraz częściej spotyka się w wielu ogrodach.
Przeczytaj również: Rodzaje i właściwości kory sosnowej
Zmieszanie kory z glebą pozytywnie wpłynie również na:
strukturę podłoża – to stanie się bardziej przepuszczalne, a jednocześnie będzie chroniło rośliny przed przemarzaniem w chłodniejsze miesiące,
zdrowotność roślin – w korze sosnowej występują związki organiczne, które zapobiegają rozwojowi chorób grzybowych i innych czynników chorobotwórczych,
utrzymanie kwaśnego podłoża w naturalny sposób – nie musisz sięgać po nawozy, które mogą nadmiernie zakwasić ziemię.
Aby dodatkowo wzbogacić korę pochodzącą z drzew iglastych, jako materiał użyźniający glebę, często dodaje się niej azot. Pierwiastek przyspiesza rozkład biologiczny, a dodatkowo wzbogaca rośliny w cenne dla nich składniki mineralne.
Skąd pozyskać korę kompostowaną?
Korę kompostowaną możesz stworzyć samodzielnie, łącząc elementy pochodzące z drzewa iglastego z glebą, a następnie układając je w specjalnie do tego przeznaczonych pryzmach. Proces rozkładu biologicznego substancji trwa jednak nawet 2 lata, a im dłużej, tym lepsze właściwości osiąga kompost. W związku z tym warto kupić materiał z zaufanego źródła – np. od firmy KOR-DREW. Wówczas zyskasz pewność, że jest on zdrowy, pełny właściwości odżywczych i nie zaszkodzi Twoim roślinom, a wręcz przeciwnie: poprawi ich kondycję, pomoże zadbać o prawidłowy odczyn pH podłoża i będzie je chronił przed rozwojem czynników chorobotwórczych.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana