Czy alkoholikiem zostaje się na całe życie?
Alkoholizm jest poważnym stanem, który może wywierać długotrwałe skutki dla fizycznych, psychologicznych i społecznych aspektów życia danej osoby. Ważne jest, aby zrozumieć potencjalne konsekwencje tego stanu po to, by w porę podjąć leczenie choroby alkoholowej, która, nieleczona, może doprowadzić nawet do śmierci. Czy jednak alkoholik, który nie pije, przestaje nim być? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Skutki alkoholizmu
Alkoholizm może powodować poważne, fizyczne uszkodzenia organizmu. Długotrwałe nadużywanie alkoholu może prowadzić do uszkodzenia wątroby, zapalenia trzustki, chorób serca, udaru, a nawet raka. Ciężkie picie może również skutkować niedoborem witamin i niedożywieniem, co może osłabić system odpornościowy organizmu i uczynić go bardziej podatnym na infekcje. Dodatkowo, alkoholicy często cierpią na problemy ze snem, takie jak bezsenność lub zaburzone wzorce snu. Te fizyczne skutki mogą być wyniszczające, a w niektórych przypadkach mogą być nawet nieodwracalne. Dlatego właśnie z leczeniem alkoholizmu nie należy zwlekać, aby nie doszło do wycieńczenia organizmu.
Przeczytaj również: Psycholog jako wsparcie w leczeniu uzależnienia
Alkoholizm może mieć również znaczący wpływ na zdrowie psychiczne osoby. Długotrwałe nadużywanie alkoholu może prowadzić do depresji, lęku i innych problemów ze zdrowiem psychicznym. Alkoholicy narażeni są także na zwiększone ryzyko rozwoju problemów z pamięcią, jak również trudności z koncentracją lub skupieniem się na zadaniach.
Przeczytaj również: Co trzeba zrobić, aby odrzucić spadek?
Czy można wyleczyć się z alkoholizmu?
Z alkoholizmu zdecydowanie można się wyleczyć, zwłaszcza gdy leczenie zostanie podjęte w odpowiednim momencie, tzn. zanim chory znajdzie się w trzeciej lub czwartej fazie tego uzależnienia. Leczenie choroby alkoholowej powinno zostać poprzedzone odtruciem organizmu, dlatego najlepiej jest przeprowadzić je w specjalnym ośrodku, jak np. Ośrodek Psychoterapii i Rozwoju Osobowości Better.
Przeczytaj również: Wszystko o leczeniu niedowidzenia
Ogólnie rzecz biorąc uważa się, iż alkoholizm jest chorobą na całe życie, ponieważ niepijący alkoholik zawsze musi mieć się odrobinę na baczności podczas przebywania w otoczeniu osób pijących. Ważne jest także, aby tzw. trzeźwi alkoholicy, którzy odbyli terapię, bezzwłocznie zgłaszali się do grup wsparcia, jeżeli poczują, że możliwy jest w ich przypadku powrót do nałogu.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Dr Ewa Gułaj ® Gabinet Medycyny Estetycznej ESTIMED
15-411 Białystok, Mławska 4 lok. U1
-
-
-
Klinika Pediatryczna Zdrowe Dziecko
05-800 Pruszków, al. Armii Krajowej 34