Co warto wiedzieć o profilaktyce zwierząt domowych przeciw pasożytom?

Występowanie pasożytów w przewodzie pokarmowym zwierząt domowych to częsty i poważny problem. Pasożyty są organizmami, które do życia potrzebują innego żywiciela. Czerpią w ten sposób korzyści, natomiast żywiciel ponosi straty. W kwestii zwierząt domowych pasożyty dzielą się na dwie grupy: zewnętrzne (żyjące na skórze) oraz wewnętrzne (żyjące wewnątrz organizmu). Pasożyty zewnętrzne, takie jak pchły oraz kleszcze można dostrzec gołym okiem. W przypadku pasożytów wewnętrznych natomiast nie jest to możliwe. Nie oznacza to jednak, że są one mniej groźne dla organizmu. Duża ilość pasożytów bytująca u domowych zwierząt jest zdolna do zaatakowania człowieka, doprowadzając do wystąpienia poważnych chorób. Jak zapobiegać występowaniu pasożytów u zwierząt domowych?
Profilaktyka przeciw pasożytom u zwierząt domowych
Objawy, jakie występują podczas zarażenia, nie są jednoznaczne. U zwierzęcia mogą wystąpić biegunki, wymioty, pogarsza się jakość sierści, czworonogowi towarzyszy kaszel, spadek masy ciała oraz tzw. saneczkowanie.
Profilaktyka zwierząt domowych przed pasożytami znacznie zmniejsza ryzyko ich wystąpienia w organizmie. W obecnej chwili najbardziej popularną metodę profilaktyki stanowią tabletki odrobaczające. Pomagają one w skutecznym pozbyciu się pasożytów z przewodu pokarmowego. Warto pamiętać, że konieczne jest odrobaczanie zwierzęcia co 3 miesiące. Pierwsze odrobaczanie zaleca wykonywać się – w przypadku psów od 2. do 4. tygodnia życia. W przypadku kotów natomiast w 4. tygodniu życia.
Równie polecaną metodą diagnostyki jest badanie kału pobranego od zwierzęcia. Przeprowadza je lekarz weterynarii, które może następnie stwierdzić czy zwierzak posiada pasożyty oraz do jakiego gatunku należą.
Dlaczego profilaktyka zwierząt domowych przeciw pasożytom jest tak ważna?
W ciężkich przypadkach występowania pasożytów towarzyszące objawy mogą się nasilić. Czasem doprowadzają do stanu zagrożenia życia, zdarza się też tak, że zwierzęta nie wykazują żadnych objawów. W takim przypadku przez długi okres czasu pozostają bezobjawowymi nosicielami. Właśnie z tego względu odpowiednia profilaktyka przeciwpasożytnicza jest tak istotna.
Jak mówi weterynarz z Gabinetu Weterynaryjnego Strażacka oferującej profilaktykę w leczeniu pasożytów u zwierząt domowych: W większości przypadków zwierzęta od lat przebywające w domu a na spacerach pod ciągłą kontrolą opiekunów, najczęściej zarażają się pospolitą glistą. Dzieje się tak, ponieważ duża część pasożytów jest w stanie przetrwać w formie umożliwiającej zarażenie gospodarza przez bardzo długi okres czasu. Ten fakt w połączeniu z brakiem sprzątania odchodów podczas spacerów powoduje duże ryzyko zarażenia się przez zwierzę.
Decydując się na prowadzenie profilaktyki przeciwpasożytniczej u zwierząt domowych, zaleca się wybieranie jedynie renomowanych gabinetów weterynaryjnych. Doświadczenie weterynarzy oraz znajomość odpowiednich technik leczniczych to gwarancja sukcesu.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Sklep Zoologiczny Interzoo-Adam
05-120 Legionowo, Tadeusza Kościuszki 1a
-
-
Farmer Wytwórnia pasz i koncentratów Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
63-460 Biskupice Ołoboczne, Parcele 6
-
Składnica maszyn rolniczych Rolmasz Marek Gołębiewicz
68-200 Żary, Okrzei 9