Co to znaczy, że waga jest wzorcowana?

Na czym dokładnie polega wzorcowanie wagi? W jakim celu się je przeprowadza i dlaczego jest ono tak istotne w przypadku wag używanych w przemyśle i handlu? Jakie korzyści płyną z poddania wagi wzorcowaniu i co się może stać, jeśli tego zaniechamy wiedzeni pozornymi oszczędnościami? Obszernych i wyczerpujących odpowiedzi na te pytania udzielamy w artykule.
Dlaczego należy wzorcować wagi?
Wzorcowanie wag przeprowadza się, by uniknąć niedokładności pomiarów w trakcie sprawdzania ciężaru towarów w handlu bądź przemyśle. To normalne, że precyzja często używanej wagi systematycznie się zmniejsza, dlatego wzorcowanie to czynność konieczna, jeśli nie chcemy wprowadzić w błąd klientów czy nie doszacować danego towaru w czasie ważenia. Wzorcowanie przeprowadza się w specjalnych, certyfikowanych przez Polski System Akredytacji laboratoriach wzorcujących. Takimi laboratoriami dysponuje wiele przedsiębiorstw takich, jak Tamtron Polska, które potem wydają świadectwa wzorcowania wag z konkretnymi wynikami. Wzorcowanie polega na dokładnym określeniu różnicy pomiędzy wagą wzorcową i wagach wzorcowanych z uwzględnieniem niepewności pomiarów. Aby je prawidłowo wykonać należy umieścić na wadze wzorzec i sprawdzić odczyt. Błędem jest określana różnica między odczytem a masą wzorca. Zakres błędu decyduje o tym, czy taki test system ważenia przejdzie pomyślnie. Jeśli nie, potrzebne są czynności serwisowe.
Jakie korzyści wynikają z posiadania wzorcowanej wagi i wzorcowania?
Najbardziej oczywistą zaletą posiadania wzorcowanej wagi jest możliwość przeprowadzenia dokładniejszych pomiarów i tym samym uniknięcia kosztów wystąpienia niepoprawnych odczytów – przede wszystkim związanych ze zwrotami oraz reklamacjami. Warto więc wykonać wzorcowanie, bo skutki jego braku mogą znacznie przewyższyć koszty z nim związane. Wzorcowana waga pozwala także na funkcjonowanie w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa, a tym samym umożliwia zaliczenie wszelkich audytów czy kontroli. Pomaga też w wykryciu stopniowej degradacji technicznej sprzętu i wyeliminowania ubytków w odpowiednio szybkim czasie, by uniknąć większych awarii w przyszłości, a nawet całkowitego zepsucia się sprzętu. Z kolei sama analiza i interpretacja wyników ważenia zgodnych z pewnym zakresem tolerancji pomiarowej może pomóc w utrzymywaniu odpowiednio skutecznych oraz sprawnych procesów produkcyjnych.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Amis Producent i dystrybutor lin do dźwigów żurawi zawiesi
61-058 Poznań, Leśników 10
-
Legal Górniczy Zakład Usługowo-Handlowy Sp. z o.o.
42-200 Częstochowa, Żyzna 15
-
Labsolution Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
04-927 Warszawa, Trocinowa 52
-