Co grozi za niepłacenie alimentów?

W Polsce obowiązek płacenia alimentów jest ważny dla wielu ludzi, ponieważ pozwala na zapewnienie odpowiedniej opieki i wsparcia finansowego osobie, na której rzecz mają być one płacone. Najczęściej jest to dziecko, choć w części sytuacji to dzieci płacą alimenty na rzecz swoich rodziców. Niestety, zdarza się, że zobowiązana do płacenia alimentów osoba, nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Co grozi za niewywiązywanie się z opisywanego obowiązku?
Jakie kary grożą za brak opłacania alimentów?
Zgodnie z polskim kodeksem karnym, osoba niepłacąca alimentów, może zostać skazana na grzywnę lub nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Należy podkreślić, że na takie kary narażone są osoby, które nie zapłacą 3 świadczeń lub spóźnią się z nimi o minimum 3 miesiące niezależnie od tego, jaka była ustalona wysokość alimentów. W przypadku braku ich spłaty przez dłuższy czas można spodziewać się również wystąpienia komornika, który będzie egzekwował dług w imieniu dziecka lub osoby uprawnionej do otrzymywania pieniędzy. Może on m.in. zająć 60% wynagrodzenia dłużnika.
Konsekwencje związane z niepłaceniem alimentów
Niezapłacone alimenty w Toruniu oraz innych miastach w Polsce mogą mieć znaczące skutki dla osób mających je opłacać. Należy jednak zaznaczyć, że wpływają one również na życie tych, na rzecz których są zasądzone. Przede wszystkim mogą one prowadzić do trudności finansowych. Przez to osobie odpowiedzialnej za opiekę nad dzieckiem, jeżeli to jego dotyczą świadczenia, może być trudno znaleźć środki na zakup podstawowych dóbr jak jedzenie, ubrania czy przybory do szkoły. Ponadto niezapłacone alimenty mogą prowadzić do zwiększonego stresu i konfliktu między byłymi partnerami, co zazwyczaj ma wpływ na całą rodzinę.
Co zrobić, jeżeli ktoś nie płaci alimentów?
Jeśli ktoś nie płaci alimentów, istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby spróbować rozwiązać ten problem. Porady może udzielić kancelaria adwokacka. W Toruniu możesz udać się m.in. do Kancelarii adwokackiej Wojciecha Wojciechowskiego. Zanim jednak do tego dojdzie, warto skontaktować się z byłym małżonkiem i spróbować porozmawiać, z czego może wynikać opóźnienie i spróbować ustalić plan działania odpowiedni dla obu stron konfliktu. W poważnych sytuacjach niektórzy decydują się na złożenie pozwu sądowego.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Toruńskie Surowce Wtórne Sp. z o.o
87-100 Toruń, Łódzka 23
-
-
-