Chcesz oszczędzić na rachunkach za energię? Postaw na programator czasowy!

W naszych domach i mieszkaniach pojawia się coraz więcej urządzeń elektrycznych, a opłaty za prąd stale rosną. Nie dziwi więc, że staramy się szukać oszczędności na rachunkach za elektryczność na różny sposób. Jednym z najprostszych rozwiązań są programatory czasowe – niewielkie urządzenia, które mogą znacznie zmniejszyć koszty eksploatacji energii elektrycznej. Wyjaśniamy, jak działają, a także czym kierować się przy ich wyborze.
Co to jest programator czasowy?
Programator czasowy jest jednym z rodzajów urządzeń automatyki domowej. Wpięty bezpośrednio do gniazdka lub szafki bezpiecznikowej, wyłącza podłączone do niego urządzenia w ustalonych przez nas godzinach lub dniach tygodnia – na przykład w nocy bądź w dniach, w których nie ma nas w domu. Pełni więc podobną funkcję co listwa z wyłącznikiem, z tym że nie musimy pamiętać o jego każdorazowym włączaniu i wyłączaniu.
Do czego można wykorzystać wyłącznik czasowy?
Wyłącznik czasowy można podłączyć do urządzeń elektrycznych najróżniejszego typu. Programator czasowy można wykorzystać do wyłączania urządzeń RTV na noc, by nie pobierały energii w trybie czuwania, oświetlenia w ogrodzie, by nie świeciło niepotrzebnie w dzień, czy lamp do akwarium, by nie pojawiały się w nim glony – tłumaczy nasz ekspert ze sklepu internetowego e-lektryczne.pl, w którego asortymencie znajduje się szeroki wybór wyłączników czasowych. Za pomocą programatora można także sterować pracą bojlera grzejącego wodę, oświetlenia schodów lub drzwi wejściowych, a także wentylacji i klimatyzacji – dodaje nasz rozmówca.
Jaki programator czasowy wybrać?
W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje programatorów czasowych: analogowe (mechaniczne) oraz cyfrowe (elektroniczne). W przypadku programatorów mechanicznych czas wyłączenia urządzeń ustala się za pomocą pokrętła lub przycisków. Jeśli chodzi o programatory cyfrowe, wyposażone są one w układy elektroniczne i ekran, a ustawień dokonuje się za pomocą przycisków lub panelu dotykowego. Wyłączniki tego typu mogą być programowane z dokładnością nawet co do minuty, z kolei programatory mechaniczne umożliwiają ustawienie czasu z dokładnością 5-15 minut.
Programator czasowy może pracować na dwa sposoby:
- w ujęciu dziennym – czas pracy urządzeń ustalany jest w cyklu dobowym.
- w ujęciu tygodniowym – czas pracy urządzeń ustalany jest w cyklu tygodniowym.
Niektóre urządzenia mają możliwość programowania na oba sposoby.
Dodatkowe funkcje wyłączników czasowych
Niektóre modele wyłączników czasowych – głównie cyfrowych – zaopatrzone są w dodatkowe funkcje, pozwalające oszczędzać jeszcze więcej energii elektrycznej. Obejmują one:
- pomiar temperatury – przydatny, gdy planujemy wykorzystać programator do sterowania ogrzewaniem;
- kontrola wentylacji – użyteczna, gdy nie chcemy, by pomieszczenie wietrzyło się zbyt długo;
- sterowanie zdalne bądź za pomocą aplikacji na smartfona – pomocne, gdy wyłącznik znajduje się w trudno dostępnym miejscu.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Tremba Rafał Tomaszewski
10-083 Olsztyn, al. Warszawska 59 lok. 9
-
-
Btt Automatyka Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością
80-231 Gdańsk, Fiszera 14