Charakterystyka śląskiego rynku nieruchomości

O sytuacji na rynku nieruchomości można mówić zarówno w skali całego kraju, jak i w skali lokalnej, szczegółowo analizując dostępność oraz ceny mieszkań na sprzedaż i wynajem w poszczególnych województwach czy aglomeracjach. Jednym z najciekawszych przypadków w naszym kraju jest konurbacja górnośląska. Czym charakteryzuje się rynek nieruchomości w tej części Polski?
Największa aglomeracja w Polsce
Konurbacja górnośląska to aglomeracja położona we wschodniej części Śląska oraz w zachodniej Małopolsce, na terenie województwa śląskiego. Jest zamieszkiwana, w zależności od koncepcji i przyjętych kryteriów delimitacji, przez 2,2 do 3,5 miliona osób. To mniej więcej tyle samo, co aglomeracja warszawska, a znacznie więcej niż krakowska, łódzka i trójmiejska. Do konurbacji górnośląskiej zalicza się 19 sąsiadujących ze sobą miast, z których największymi są Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze oraz Bytom.
Jedna aglomeracja, wiele rynków lokalnych
Choć konurbacja górnośląska jest ciągiem ściśle połączonych miejscowości, między którymi często nie ma wyraźnych granic, dostępność oraz koszty zakupu i wynajmu mieszkań w poszczególnych miastach znacząco się różnią.
Zdecydowanym liderem regionu – zarówno pod względem liczby mieszkań na sprzedaż i wynajem, jak i cen – są Katowice. Za metr kwadratowy mieszkania w Katowicach z rynku pierwotnego trzeba zapłacić ponad 5000 złotych. Na rynku wtórnym ceny są o około 1000 złotych niższe. W innych miastach ofert jest zdecydowanie mniej, jednak ceny są zauważalnie przystępniejsze – już w drugich w rankingu Gliwicach stawki za metr kwadratowy i najmu są o kilkaset złotych mniejsze. Najtańszym miastem aglomeracji, zarówno jeśli chodzi o kupno, jak i wynajem mieszkania, jest Bytom.
Dysproporcje między rynkiem pierwotnym a wtórnym
Cechą charakterystyczną śląskiego rynku nieruchomości jest znaczna przewaga ofert mieszkań z rynku wtórnego.
Dysproporcja ta zauważalna jest zarówno w przypadku największych, jak i mniejszych miejscowości w regionie. Silniej uwidacznia się jednak w przypadku tych drugich, w których można znaleźć nawet kilkadziesiąt razy więcej ofert dotyczących sprzedaży i wynajmu mieszkań z „drugiej ręki” – wyjaśnia przedstawiciel agencji Synergia Nieruchomości z Katowic, świadczącej usługi w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami w województwie śląskim.
W ostatnich latach można jednak zaobserwować co prawda powolne, ale jednak stopniowe zacieranie się tej tendencji. Związane jest to z aktywnością firm deweloperskich, a co za tym idzie rosnącą liczbą ciekawych ofert nowych mieszkań.
Podsumowując – śląski rynek nieruchomości należy do najbardziej zróżnicowanych w Polsce. Pomimo wielu miast o zbliżonej liczbie ludności dostępność i ceny mieszkań potrafią znacznie się od siebie różnić. Decydując się na zakup lub wynajem mieszkania na Górnym Śląsku, warto więc szczegółowo zapoznać się ze specyfiką lokalnych rynków nieruchomości w poszczególnych miejscowościach.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Duo s.c. Zarządzanie, Administrowanie Wspólnotami Mieszkaniowymi
00-113 Warszawa, Emilii Plater 55 lok. 331
-
Lokator Zarządzanie i administrowanie nieruchomościami Justyna Olejnik
30-003 Kraków, Śląska 4 lok. 5
-
Sławomir Adamczyk Administrowanie nieruchomościami
04-028 Warszawa, al. Stanów Zjednoczonych 53 lok. 309
-
Podkomorzy Zarządzanie nieruchomościami Andrzej Bereś,
81-185 Gdynia, Romanowskiego 52